Noworoczne spotkanie Akcji Katolickiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.01.2020 17:28

Stowarzyszenie otwiera dla wiernych świeckich szerokie pola działalności.

W imieniu członków stowarzyszenia Teresa Połeć i wiceprezes Jerzy Skórkiewicz złożyli bp. Henrykowi Tomasikowi życzenia z okazji urodzin, imienin oraz 27. rocznicy sakry biskupiej. W imieniu członków stowarzyszenia Teresa Połeć i wiceprezes Jerzy Skórkiewicz złożyli bp. Henrykowi Tomasikowi życzenia z okazji urodzin, imienin oraz 27. rocznicy sakry biskupiej.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Teresa Połeć, prezes radomskiego Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, mówi, że środowisko daje okazję poczucia radości działania, siły swojej wiary i bycia żywym członkiem wspólnoty Kościoła.

W diecezji radomskiej działa 18 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, które zrzeszają ponad 300 członków.

- Zasadnicza działalność dzieje się w parafiach. Ona jest bardzo różnorodna, w zależności od specyfiki i potrzeb poszczególnych wspólnot. Parafialne oddziały np. wydają gazetę, organizują festyny i inne imprezy integrujące parafie, prowadzą świetlice dla dzieci i młodzieży, organizują spotkania z ciekawymi ludźmi, podejmują działania charytatywne, często z parafialnymi oddziałami Caritas - wylicza pani prezes.

Oprócz tego Akcja Katolicka organizuje wydarzenia o charakterze ogólnodiecezjalnym. Są to np. coroczne Tygodnie Społeczne, Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę", pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę czy współorganizowanie regat żeglarskich oraz Marszu dla Życia i Rodziny.

- Cała nasza działalność opiera się na systematycznej formacji duchowej. Mamy doroczne dwudniowe rekolekcje, rejonowe dni skupienia oraz comiesięczne spotkania formacyjne, połączone z Mszą św. i katechezą. Zapraszam chętnych do naszego stowarzyszenia. Tam, gdzie w parafii nie ma oddziału, a są chętni, zapraszamy do naszych oddziałów w parafiach, gdzie jesteśmy - wyjaśnia i zachęca T. Połeć.

Diecezjalny opłatek Akcji Katolickiej odbył się w podradomskiej Jedlni. W kościele parafialnym sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz w homilii zachęcał do kształtowania trzech postaw - ciągłego doświadczania sprawiedliwości, otwartego przyjmowania Chrystusa i wielkiej umiejętności przyprowadzania do Niego innych.

Po Mszy św. odbyła się druga część noworocznego spotkania. Gościny udzieliło Centrum Ewangelizacyjne "Zacisze".