Opłatek animatorów gałęzi młodzieżowej i Domowego Kościoła

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.01.2020 10:22

Członkowie Ruchu Światło-Życie spotkali się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Piotr Turzyński. Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Piotr Turzyński.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. - Gromadzimy się, by celebrować przyjście Chrystusa. Wspominamy to, co dokonało się ponad 2 tys. lat temu, i to, co dokonuje się, gdy słuchamy słowa Bożego i co dzieje się w Eucharystii. Przychodzimy wyznać, że Chrystus jest naszym światłem i życiem, że jest naszym wszystkim. Modlimy się, byśmy zachowali entuzjazm i siłę do ewangelizacji - powiedział bp Piotr.

Ks. Krzysztof Dukielski, diecezjalny moderator ruchu, przypomniał, że spotkania opłatkowe bardzo cenił sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel oaz. - Zwyczaj łamania się opłatkiem jest piękny i wymowny. Trzeba go podtrzymywać i pielęgnować. Nie można go też zeświecczać - mówił ks. Dukielski.

Moderator przypomniał obecnym animatorom, że są kluczowym elementem ruchu. - Bez was nie ma Ruchu Światło-Życie. Animator to ten, który ożywia, który jest dla swoich wspólnot. Ks. Blachnicki mówił, że animator ma cztery funkcje: przyprowadzanie grupy uczniów do Kościoła, dawanie świadectwa o Kościele i o swojej miłości do niego, pomaganie w pójściu za Chrystusem słabym i nauczanie kolejnych, by stawali się animatorami - przypominał ks. Dukielski.

Wcześniej animatorzy oazy młodzieżowej ruchu i Domowy Kościół mieli spotkania opłatkowe osobno, ale od pewnego czasu spotykają się razem. - W naszej diecezji współpraca gałęzi młodzieżowej i oazy rodzin jest coraz ściślejsza. Mamy wspólne wakacyjne dni wspólnoty. Stąd i opłatek przeżywamy razem. Przecież wielu członków gałęzi młodzieżowej wyrasta z oazy rodzin swych rodziców, a niejeden z animatorów czy animatorek, zakładając rodzinę, włącza się w Domowy Kościół - mówi s. Małgorzata Kobylarz, diecezjalna moderatorka ruchu.

Po Mszy św. uczestnicy mieli osobne spotkania formacyjne. - Domowy Kościół omawiał swoje sprawy, a animatorzy gałęzi młodzieżowej debatowali w gronie poszczególnych diakonii. Wśród nich ważna była narada diakonii misyjnej, bo już 10 stycznia będziemy mieli u nas w diecezji rekolekcje centralnej diakonii misyjnej - informuje s. Małgorzata.

Po debatach w grupach wszyscy spotkali się razem na wspólnym kolędowaniu, łamaniu się opłatkiem i składaniu życzeń.