Noworoczne spotkanie powiatu opoczyńskiego

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 10.01.2020 21:41

- Samorządowcy są blisko ludzi, słuchają ich i od nich kierują swoje postulaty do władz centralnych - mówił Marcin Baranowski, starosta powiatu opoczyńskiego.

O dokonaniach powiatu opoczyńskiego w minionym roku i planach na rok 2020 mówili (od lewej): Maria Barbara Chomicz, Marcin Baranowski i Józef Róg. O dokonaniach powiatu opoczyńskiego w minionym roku i planach na rok 2020 mówili (od lewej): Maria Barbara Chomicz, Marcin Baranowski i Józef Róg.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W noworocznym spotkaniu, jakie odbyło się w Stefanowie koło Studzianny, wzięli udział przedstawiciele władz powiatu, a obok nich reprezentanci organizacji, stowarzyszeń i przedsiębiorców, którzy na co dzień budują sukcesy opoczyńskiego powiatu. Obecni byli samorządowcy z ościennych powiatów, a także przedstawiciele władz samorządowych województwa łódzkiego, na czele w wojewodą Tobiaszem Bocheńskim.

Podsumowując miniony rok, o dokonaniach mówili starosta Baranowski, a także Maria Barbara Chomicz, wicestarosta powiatu, która przywołała prace powiatu, skierowane w minionym roku do chorych i niepełnosprawnych.

W ubiegłym roku powiat opoczyński przeznaczył na inwestycje ponad 14 mln zł, czyli o prawie 6 mln więcej niż w roku poprzednim. Większość środków inwestycyjnych stanowiły pieniądze pozyskane ze źródeł zewnętrznych. W 2019 r. powiat inwestował m.in. w infrastrukturę drogową, dzięki rządowemu programowi otworzył nowe połączenia autobusowe, kupił kolejne karetki dla ratownictwa medycznego, które w kwietniu wróciło do powiatowego szpitala. Powstały również dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze - w Żarnowie i Mroczkowie Gościnnym.

- Nasz powiat leży na obrzeżach województwa łódzkiego. To położenie sprawiało, że w poprzednich latach byliśmy jakoś pomijani. Cieszę się, że to się skończyło i nasz powiat może korzystać z programów, które zapewnią rozwój naszemu regionowi - mówi Józef Róg, przewodniczący rady powiatu.

Prace Konferencji Episkopatu Polski sprawiły, że w noworocznym spotkaniu nie mógł wziąć udziału bp Henryk Tomasik. Reprezentował go ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Biskupiej. - Każdy z państwa reprezentuje określone środowisko. Wyrażacie postawy i przekonania. Jednoczy was i nas troska o nasze państwo i sprawy naszych obywateli. Pragnę przekazać każdemu z was świąteczny obrazek, który przedstawia obraz Jacka Malczewskiego, wybitnego radomskiego malarza. To obraz "Madonna i dzieci". Jest na nim Maryja, ukazana jako zażywna kobieta, tuląca swoje narodzone dziecko. Są tam także dzieci. Niektóre zdają się być tam z przypadku. Inne nie. Ale wszystkie czują się dobrze przy Matce. I takiej obecności przy Matce Bożej życzę państwu - mówił ks. Poniewierski.