Kolędy przy żłóbku we włoskim stylu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 13.01.2020 15:17

Bożonarodzeniowy wystrój w radomskim kościele pw. NSJ zachwyca, a przy tym przypomina to, co organizowane jest w kościołach we Włoszech.

Nad całością koncertu czuwał ks. Sebastian Osiński (z prawej). Nad całością koncertu czuwał ks. Sebastian Osiński (z prawej).
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

We Włoszech, z racji na przyrodę, nie dominują choinki, bo na południe od regionu Alp takich drzew po prostu nie ma. Ale od wieków w okresie Bożego Narodzenia królują żłóbki. Ich przygotowanie zapoczątkował św. Franciszek. I to tę tradycję, przeniesioną z Włoch, kontynuujemy także w Polsce.

Żłóbek przygotowany w kościele NSJ w Radomiu oddaje w pełni te włoskie instalacje. Płynie w nim woda. Rzemieślnicy pracują nad przygotowaniem swych wyrobów, pasterze troszczą się o swoje stada. Dawne czasy przypominają domostwa, a o tym, co dzieje się dzisiaj, mówi współczesna kolejowa stacja. Do tego odwiedzających żłóbek witają króliki i kolorowe ptaki. A w sercu instalacji - żłobek i Święta Rodzina.

I to w tej scenerii odbył się koncert kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych. Nad całością przygotowań czuwał ks. Sebastian Osiński, wikariusz parafii, pasjonat muzyki i śpiewu kościelnego.

Ks. Osiński opiekuje się parafialnym chórem, który wystąpił podczas koncertu. Obok tego zespołu wystąpili młodzi instrumentaliści z orkiestry Grandioso, muzycy związani z parafią,  oraz  "Basso Continuo", radomski zespół muzyki dawnej. Podczas koncertu czytane były fragmenty listu apostolskiego papieża Franciszka "Admirabile signum", o znaczeniu i wartości żłóbka.

Kolejny raz nie zawiodła także publiczność. Kościół wypełnili wierni.