Spotkanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 15.01.2020 11:01

Odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. To tutaj wszyscy szafarze odbywali swe kursy.

Za pełnienie posługi nadzwyczajnym szafarzom dziękował bp Henryk Tomasik. Za pełnienie posługi nadzwyczajnym szafarzom dziękował bp Henryk Tomasik.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Nawiązując do tego faktu, ks. Tomasz Herc, duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, powitał ich słowami: - Witajcie w domu!

Wspólnota nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej liczy w diecezji 220 mężczyzn. - Szafarze posługują w blisko 100 parafiach diecezji radomskiej. Do tej wspólnoty trzeba doliczyć około 40 sióstr, które swą posługę sprawują w domach zakonnych - wyjaśnia ks. Herc.

Posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej to pomoc przy udzielaniu Komunii podczas Mszy św., ale przede wszystkim zanoszenie Pana Jezusa do domów chorym, którzy nie są w stanie uczestniczyć w Mszach św. w niedziele i uroczystości. - Głosiłem ostatnio rekolekcje w jednej z parafii. Jedna z kobiet, do której Komunię św. zanoszą nadzwyczajni szafarze, poprosiła, bym ją odwiedził. Od kilku lat, złożona chorobą, leży w łóżku. Ze łzami w oczach dziękowała za możliwość posługi nadzwyczajnych szafarzy i za przyjęcie Komunii św. w niedzielę, gdy uczestniczy we Mszy św., korzystając ze środków społecznego przekazu - mówi ks. Herc.

- Pomagamy w udzielaniu Komunii św. podczas Mszy św. Ale istota naszej posługi to zanoszenie Pana Jezusa do domów, gdzie czekają chorzy. W niedziele i uroczystości księża celebrują Msze św. w kościołach i nie mają możliwości wówczas odwiedzać chorych. To zadanie należy do nas, nadzwyczajnych szafarzy. Wdzięczność osób, które odwiedzamy z Komunią św., jest najlepszym dowodem na to, że nasza posługa jest dla nich ważna i potrzebna - mówi Dariusz Składanek, nadzwyczajny szafarz Komunii św. od 2005 roku, który pełni posługę w radomskiej parafii pw. św. Pawła na osiedlu Janiszpol. - Należę do grupy, która jako pierwsza podjęła tę posługę w diecezji. Z doświadczenia kilkunastu lat mogę poświadczyć, że siła naszej posługi  bierze się z wiary oraz z tego, co dają nam ci, których odwiedzamy - zapewnia D. Składanek.

Za pełnienie tej posługi nadzwyczajnym szafarzom dziękował bp Henryk Tomasik. Ordynariusz radomski przewodniczył Mszy św., która rozpoczęła noworoczne spotkanie. - Dziękuję za waszą posługę dla chorych. Jestem wdzięczny za współpracę z duszpasterzami. Każdemu z panów i waszych rodzin życzę, by nowy rok był czasem dobra, które przyjmiemy od Pana Jezusa i które ofiarujemy drugiemu człowiekowi - mówił bp Henryk Tomasik.