Noworoczne spotkanie w powiecie przysuskim

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.01.2020 20:28

Na zaproszenie starosty i przewodniczącego Rady Powiatu odpowiedziało prawie 600 osób.

Za słowa i błogosławieństwo bp. Henrykowi Tomasikowi dziękuje Marian Niemirski. Obok (od lewej) Adam Kwiatkowski i Stanisław Karczewski. Za słowa i błogosławieństwo bp. Henrykowi Tomasikowi dziękuje Marian Niemirski. Obok (od lewej) Adam Kwiatkowski i Stanisław Karczewski.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wśród gości honorowych spotkania był bp Henryk Tomasik oraz wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał min. Adam Kwiatkowski. Obecni byli parlamentarzyści ziemi radomskiej i przysuskiej. Przybyli reprezentanci samorządów z ościennych powiatów oraz osoby pracujące w różnych instytucjach, służbach mundurowych i urzędach gmin powiatu przysuskiego.

Starosta przysuski Marian Niemirski mówił o dokonaniach samorządu na przestrzeni 30 lat, bo tyle minęło od rozpoczęcia jego działalności po przemianach ustrojowych. Włodarz zapowiedział także cele, jakie stawia sobie powiat przysuski w nowym roku, między innymi program wirtualnego bezpieczeństwa dla osób starszych i niepełnosprawnych. Mówił również o ważnych rocznicach, które przypadną w nadchodzących miesiącach, a przede wszystkim o 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły oraz zwycięstwa nad Sowietami. Podkreślił, że ważnym i oczekiwanym momentem będzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

- Czuję się w obowiązku przypomnieć człowieka, który swoim życiem i pracą w największym stopniu przyczynił się do uratowania Kościoła, a więc również i polskości oraz perspektywy odzyskania wolności. Jesteśmy dumni, że ta postać znajdzie się między błogosławionymi Kościoła katolickiego. Kard. Wyszyński stał się tym, który nie bał się sprzeciwić komunistom i przyjął z godnością wszelkie tego konsekwencje. Pozostawił nam dziedzictwo wolności, wierności i dbałości o człowieka. Treść "Ślubów jasnogórskich" z 1956 roku staje się dzisiaj konieczna do szczególnego zapamiętania, bo ruchy neokomunistyczne odzyskują wpływy, a my stale podlegamy presji medialnej, wręcz atakowi skierowanemu przeciwko rodzinie, małżeństwu, religii, życiu, odpowiedzialności, uczciwości i wierności tradycyjnym, wartościom kulturalnym i religijnym. Wielu nas omamionych liberalną narracją tej retoryce ulega. Walka rozpoczyna się na nowo. Czas najwyższy, by każdy z nas powiedział "non possumus" tam, gdzie uważamy to za konieczne - podkreślił Marian Niemirski.

Bp Henryk Tomasik dziękował staroście za to, że powiat przysuski był jednym z pierwszych samorządów, które propagują Samorządową Kartę Praw Rodzin. - To stało się inspiracją dla innych. To niezwykłe zadanie, które staje przed nami, aby służyć rodzinie. To właśnie św. Jan Paweł II mówił, że przyszłość Kościoła, ojczyzny i narodu zależy od rodziny - mówił bp Tomasik.

W części artystycznej spotkania wystąpiła miejscowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Vox Cordium oraz śpiewaczka Katarzyna Bochyńska-Wojdył, skrzypaczka Urszula Rejmer i pianista Karol Sionek. Na koniec zaproszono obecnych na poczęstunek, który przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Była to doskonała promocja szkoły, która m.in. oferuje kształcenie o specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych oraz cukiernik.