"Muzyczne Anioły" - niepełnosprawni śpiewali kolędy

Marta Deka Marta Deka

publikacja 23.01.2020 16:06

Ponad 140 wykonawców wzięło udział w IV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych "Muzyczne Anioły".

W występach dzieciom pomagali opiekunowie. W występach dzieciom pomagali opiekunowie.
Marta Deka /Foto Gość

Przegląd już po raz czwarty zorganizował Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. - Pomysł powstał, gdy rozpoczęłam pracę z osobami niepełnosprawnymi w tej placówce i zobaczyłam, jak muzyka na nie wpływa, jak jest dla nich ważna i jak lubią się pokazywać. Przegląd organizujemy już po raz czwarty. Dzieci i dorośli bardzo się z tego cieszą. Uczestniczą w nim niepełnosprawni od przedszkola aż do osób dorosłych z warsztatów terapii zajęciowej. Przegląd cieszy się dużą popularnością. Od pierwszej edycji podwoiliśmy liczbę uczestników - wyjaśnia Wioletta Brodowska, nauczyciel oligofrenopedagog w ZSSiPO, koordynator przeglądu.

W. Brodowska uważa, że muzyka jest najlepszą formą terapii. - Na naszym przeglądzie wykonawcy czują się ważni, a właśnie to jest istotne - żeby ich nie ignorować i żeby byli w społeczeństwie równo traktowani - mówi.

Tegoroczna edycja przeglądu odbyła się w sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Zgromadzonych przywitała Anna Zgrzebniak, wicedyrektor Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych.

Występy oglądał bp Piotr Turzyński. - Cieszę się, że dzisiaj przychodzimy w takim gronie, aby pokłonić się Panu Bogu, który objawił się jako Boża Dziecina. Chcę bardzo serdecznie podziękować organizatorom, nauczycielom, wychowawcom. Tym, którzy trudzili się, aby pomóc dzieciom pokłonić się Panu Jezusowi. Pewnie będą to pokłony czasem poważne, czasem radosne, czasem z przytupem, ale to wszystko ma sens i jest bardzo wartościowe. Życzę wszystkim, by to doświadczenie wspólnoty i wspólnego kolędowania dało dużo radości - nauczycielom dużo satysfakcji z owoców ich pracy, a dzieciom radości i pokoju serca - powiedział biskup Piotr.

W przeglądzie wzięło udział ponad 140 osób, większość z województwa mazowieckiego oraz dwie placówki z województwa lubelskiego. Wśród nich byli uczniowie Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. - Przyjechałyśmy z grupą przedszkolaków. Najmłodszy uczestnik ma dwa i pół roku. Dzieci zaśpiewały pastorałkę „Aniołowie”. Myślę, że oddały jej nastrój i cieszyły się tym, że śpiewają. Radość z narodzenia Jezusa była dla nich najważniejsza - mówi Ewa Mąkosa, wicedyrektor ds. szkoły specjalnej.

Dzieci do występu przygotowywała Ewa Sterczewska, która jest muzykiem i pracuje w szkole specjalnej. - Przygotowania były długie, ale pełne radości. To były najwspanialsze chwile, jakie mogą być dla muzyka, dla nauczyciela i dla rodziców tych dzieci. Na każdej próbie dzieci były bardzo radosne, a dzisiejszy pobyt tutaj to jest największa radość, jaka mogła ich spotkać. Cieszymy się, że tu jesteśmy. To jest nasz pierwszy poważny występ - mówi pani Ewa i dodaje, że muzyka jest terapią zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. - W ten sposób relaksujemy się, odpoczywamy, wchodzimy w zupełnie inny świat, który daje nam siłę do dalszego życia - przekonuje.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody. Jury - w składzie: Adrian Hanke, ks. Andrzej Tuszyński, Anna Bąk - przyznało trzy nagrody specjalne dla zespołów i trzy wyróżnienia dla solistów.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: bp Henryk Tomasik, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Radosław Witkowski, prezydenta Radomia, i Waldemar Trelka, starosta radomski.