"Kaziki" 2020 - obchody ku czci św. Kazimierza

Marta Deka Marta Deka

publikacja 23.02.2020 15:38

Organizowane są w Radomiu w związku z przypadającym 4 marca świętem św. Kazimierza, patrona miasta i diecezji radomskiej.

O "Kazikach" opowiadali Monika Żurek i Marcin Kępa. O "Kazikach" opowiadali Monika Żurek i Marcin Kępa.
Marta Deka /Foto Gość

Obchody ku czci patrona rozpoczną się w sobotę 29 lutego. O godz. 17 w galerii Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zostanie otwarta wystawa ilustracji plastycznych wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu pt. "Legenda o Świętym Kazimierzu".

- Na wystawie znajdzie się ponad 100 prac, które pochodzą z pięciu dziecięcych pracowni plastycznych. Dzieci obejrzały film, który udostępniła "Resursa", przedstawiający legendę o św. Kazimierzu. Wszystkie prace są naprawdę piękne. Wszystkie dzieci były przejęte tym, że biorą udział w takim projekcie. Bardzo się starały - zachęca do obejrzenia wystawy Monika Żurek, kierownik działu artystyczno-muzycznego MDK.

Również 29 lutego o godz. 18 w sali widowiskowej "Resursy" odbędzie się koncert finałowy i wręczenie Nagrody Muzycznych Kazików. Nagroda przyznawana jest po raz 9. Wystąpią 4 zespoły: Agata z zespołem Glaca, Zgraja, Gady, Młodzieżowy Zespół Ludowy Guzowianki, 2 duety: The Women Walkers, Natalia Imbor i Paweł Wójcik oraz 3 solistów: Dominika Małysa, Łukasz Mortka i Jan Majewski. Z tej dziewiątki jury wybierze laureata. - Dodatkowo swojego laureata będzie mogła wybrać publiczność, bowiem w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będzie wręczona nagroda publiczności. Jeśli ktoś będzie chciał wziąć udział w plebiscycie publiczności, będzie mógł nabyć kartę do głosowania w cenie 5 zł - mówi Marcin Kępa z "Resursy"

Od 1 do 3 marca w bazylice św. Kazimierza (ul. Główna 16) o 17.30 będzie odprawiane nabożeństwo do św. Kazimierza.

W sali widowiskowej "Resursy" 1 marca o godz. 13 ponad 20 drużyn zmierzy się w VII Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu. - Ideą testu jest pomoc wybranej polskiej szkole na Litwie. Zwycięska drużyna ma honor przekazać nagrodę na rzecz takiej szkoły. W tym roku pomagamy polskiej szkole podstawowej w Ciechanowiszkach w rejonie wileńskim  - wyjaśnia M. Kępa.

Tego samego dnia w kościele ojców bernardynów o godz. 15 zostanie wręczona Nagroda im. Św. Kazimierza. Komisja konkursowa Nagrody nominowała do niej za 2019 rok: Fundację "Ars Antiqua Radomiensis", Grażynę Kuncewicz, Pawła Putona i Martę Trojanowską. Po wręczeniu wyróżnienia z koncertem "Pieśni Wielkopostne" wystąpi formacji Adama Struga "Monodia Polska".

2 marca o godz. 18 w sali kameralnej "Resursy" odbędzie się spotkanie z ks. Kazimierzem Sową pt. "Słownik języka boskiego".

Promocja książki "Człowiek z Polski. Prezydent Kazimierz Sabbat (1913-1989)" i spotkanie z autorem prof. Markiem Wierzbickim odbędzie się 3 marca o godz. 12 w sali kameralnej "Resursy" .

Główne uroczystości ku czci św. Kazimierza odbędą się 4 marca. Rozpocznie je "Korowód ku czci Królewicza Kazimierza", na który o godz. 11 zaprasza PSP nr 4. Uczestnicy sprzed siedziby szkoły przy ul. Wyścigowej 49 przejdą pod Urząd Miejski przy ul. Żeromskiego 53.

O godz. 18 w bazylice św. Kazimierza Mszy św. przewodniczył będzie bp Adam Odzimek.

Obchody zakończą się w niedzielę 8 marca. O godz. 11 rozpocznie się XIII Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. Szczegóły na www.radombiega.pl. W bazylice św. Kazimierza o godz. 12.30 będzie można obejrzeć spektakl o żywocie św. Kazimierza Jagiellończyka w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSP nr 22 im. M. Reja.

Stoisko Cechu Piekarzy w Radomiu ze słodkimi kluczami św. Kazimierza czynne będzie w "Resursie" w sobotę 29 lutego w godz. 14-18 oraz w niedzielę 1 marca w godz. 12-15.