Ostatnia sesja plenarna II Synodu Diecezji Radomskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 01.03.2020 09:20

Obrady rozpoczęła Msza św. Po niej omówiono i przegłosowano dokumenty synodalne.

W pracach synodu brali udział świeccy i duchowni. Ich zadaniem, przez modlitwę i refleksję, było odczytanie znaków czasu i nakreślenie najważniejszych zadań dla lokalnego Kościoła. W pracach synodu brali udział świeccy i duchowni. Ich zadaniem, przez modlitwę i refleksję, było odczytanie znaków czasu i nakreślenie najważniejszych zadań dla lokalnego Kościoła.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Synod z języka greckiego znaczy "wspólna droga". I o wspólnej drodze duchownych i świeckich, prowadzonych przez Chrystusa, mówił bp Henryk Tomasik. - Musimy unikać pokusy indywidualizmu, gdzie każdy idzie swoją drogą z własną wizją Chrystusa - przestrzegał ordynariusz. Punktem odwołania uczynił ewangeliczne opowiadanie o wędrówce dwóch uczniów do Emaus. Gdy dołączył do nich Zmartwychwstały, słuchali Go, choć jeszcze Go nie rozpoznali i nie rozumieli. "Poznali Go przy łamaniu chleba" i natychmiast wrócili do Jerozolimy. - Entuzjazm tego spotkania sprawił, że z uczniów stali się misjonarzami - podkreślał bp Tomasik.

Pasterz Kościoła radomskiego wskazał na fundamentalne cele kończącego się synodu: - By pogłębiało się życie duchowe wszystkich, by wzrastała aktywność duszpasterska, by wzrastała wiara i byśmy pokonywali indywidualizmy, budując wspólnotę Kościoła lokalnego w jedności z Kościołem powszechnym. Pomoże w tym częstsza modlitwa do Ducha Świętego, do jakiej zachęcam - mówił bp Tomasik.

Ks. prof. Stanisław Łabendowicz, sekretarz synodu, przypomina, że w jego trakcie pracowało 10 komisji. - Ten synod ma ożywić wiarę całego Kościoła radomskiego. Trzeba odnowić duszpasterstwo rodzin, czy działalność innych grup formacyjnych. To również kwestia nauczania, bo jesteśmy po kolejnych rzymskich synodach i trzeba wcielać w życie postanowienia z tych spotkań na płaszczyźnie społecznej czy kulturalnej - powiedział ks. Łabendowicz.

Owocem sesji i obrad jest obszerny, ponad 400-stronicowy „Dokument Synodalny”. - Dużym wezwaniem będzie wdrażanie postanowień synodalnych, jak choćby tworzenie rad duszpasterskich w parafiach. Jest wiele zaleceń z duszpasterstwa rodzin w parafiach, które są bardzo potrzebne - zaznacza ks. Łabendowicz.

II Synod Diecezji Radomskiej zwołał śp. bp Zygmunt Zimowski, ówczesny ordynariusz. Obrady rozpoczęły się 8 listopada 2008 r. Hasłem synodu są słowa: "Czynić diecezję domem i szkołą komunii". Po niespełna półrocznych obradach, 18 kwietnia 2009 r., synod został przerwany z mocy prawa kanonicznego, gdy papież Benedykt XVI odwołał bp. Zimowskiego z Radomia, mianując go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Decyzją bp. Henryka Tomasika, następcy bp. Zimowskiego, obrady synodu zostały wznowione 17 listopada 2011 r.

Uroczyste zakończenie II Synodu Diecezji Radomskiej zaplanowane jest na 18 kwietnia br.