Odprawa Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.03.2020 16:06

Mimo że w Radomiu nie ma koronawirusa, służby są w pełnej gotowości. Odprawie przewodniczył Radosław Witkowski, prezydenta Radomia.

Odprawa odbyła się w Urzędzie Miasta w Radomiu. Odprawa odbyła się w Urzędzie Miasta w Radomiu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Podczas pierwszej części odprawy, otwartej dla mediów, raporty o stanie podległych sobie jednostek i placówek złożyli: Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie, Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Elżbieta Cieślak, zastępca dyrektora Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Paweł Hernik, kierownik z Wydziału Edukacji UM w Radomiu.

Z podejrzeniem koronawirusa w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przebywają dwie osoby. Jedna zgłosiła się sama na oddział zakaźny placówki przy Tochtermana, druga trafiła tam z poradni na Zamłyniu. - Pacjentka wróciła z Hongkongu, natomiast mężczyzna przebywał w ostatnim czasie w Niemczech. On został przywieziony do nas przez zespół ratownictwa medycznego z przychodni na terenie Radomia. Pobraliśmy próbki do badania i czekamy na wyniki. Te próbki są przewożone do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie, albo do Państwowego Zakładu Higieny, również w Warszawie - wyjaśnia Elżbieta Cieślak.

Do transportu chorych z podejrzeniem koronawirusa przygotowane są zespoły ratownictwa. Są urządzenia do dezynfekcji karetek. Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego dysponuje też specjalną komorą, która służy do izolowania pacjenta z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

- Mieliśmy problemy z dwiema naszymi pracownicami. Jedna wróciła z Malezji i Singapuru. Przechodzi teraz kwarantannę.  Druga wróciła z Włoch z objawami, ale po przebadaniu okazało się, że jest tylko przeziębiona - mówi Krzysztof Zając i dodaje, że w szpitalu mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu w środki ochrony, gdyby z dnia na dzień na Józefów zgłosiło się wielu pacjentów. Na taka okoliczność szpital na Józefowie przygotował 15 łóżek, które mogą być traktowane jako zakaźne z izolatkami.

Uspokaja również Lucyna Wiśniewska: - Sytuacja w Radomiu na tę chwilę jest dobra. Właśnie kończy się domowa kwarantanna dla 29 osób - podkreśla dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.