"Dumni z Ewangelii i z Polski" na Olimpiadzie Teologii Katolickiej

Marta Deka Marta Deka

publikacja 04.03.2020 19:53

50 uczniów uczestniczyło w etapie diecezjalnym Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym roku odbywa się pod hasłem: "Dumni z Ewangelii i z Polski".

Laureaci i wyróżnieni z bp. Henrykiem Tomasikiem. Laureaci i wyróżnieni z bp. Henrykiem Tomasikiem.
Marta Deka /Foto Gość

W pierwszym etapie, szkolnym, wzięło udział 650 uczniów z ponad 40 szkół średnich, czyli liceów, techników, szkół zawodowych.

Do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, gdzie odbył się etap diecezjalny OTK, przyjechało 50 uczniów.

Olimpiada organizowana jest po raz 30. - Myślę, że tegoroczny temat "Dumni z Ewangelii i z Polski" jest bardzo trafiony w kontekście tego, że powoli przygotowujemy się do beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd też część pytań związana była z nauczaniem Prymasa Tysiąclecia. Uczestnicy z tymi pytaniami mieli najmniej problemów. Trudniejsze okazały się pytania, które wymagały wykazania się znajomością Katechizmu Kościoła Katolickiego, ale też literatury, która była podana jako literatura przedmiotu, ale nie jest tak popularna jak np. nauczanie Jana Pawła II czy kar. Stefana Wyszyńskiego - wyjaśnia ks. Stanisław Piekielnik, odpowiedzialny z ramienia Wydziału Katechetycznego za przebieg diecezjalnego etapu olimpiady.

Uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań. Gdy oczekiwali na wyniki, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przybliżyli im postać sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pierwsze miejsce zdobyła Joanna Jaroszek z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Do udziału w olimpiadzie zmotywowała ją siostra, która cztery lata temu również zajęła pierwsze miejsce na OTK. - Przede wszystkim chciałam zgłębić wiedzę religijną, bo zauważyłam, że trochę mniej zaczęłam na ten temat czytać, a ja lubię być ze wszystkim na bieżąco i lubię zgłębiać wiedzę z różnych dziedzin - mówi Joanna. - Marzenia się spełniają. Warto marzyć, warto wierzyć w swoje możliwości i warto przede wszystkim ciężko pracować, żeby osiągnąć sukces. Ten sukces jest składową wielu rzeczy, m.in. mojej pracy, ale przede wszystkim mojej pani profesor Danieli Czerwińskiej, która dużo poświęciła, by mnie i moją koleżankę Agnieszkę przygotować - przyznaje laureatka.

D. Czerwińska mówi, że zadaniem katechetów jest wspieranie i pomaganie uczniom. - Spotykałam się z dziewczynami. Trzeba poświęcić dużo czasu, dużo energii i czasami zrezygnować z innych rzeczy, zwłaszcza, że każdy etap ma inny program. Od wielu lat biorę udział w tych olimpiadach. Uczniowie cieszą się, że czytają takie treści, których sami z siebie by nie przeczytali, a poza tym jest to też forma przybliżenia do Pana Boga, do Kościoła, do modlitwy w zależności, jaki jest temat w danym roku - wyjaśnia katechetka.

Drugie miejsce zajął Marcin Mucha również z VI LO w Radomiu, a trzecie - Zuzanna Nowak z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Laureaci trzech pierwszych miejsc będą reprezentować naszą diecezję w ogólnopolskim etapie OTK, który odbędzie się w połowie kwietnia w Przemyślu.

Wyróżnienia otrzymali: Michał Krawczyk z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Nerii w Radomiu, Faustyna Sitek z Technikum nr 2 w Starachowicach, Bartłomiej Kwiatkowski z IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu i Rafał Kietla z ZS im. Jana Pawła II w Przysusze.

Dyplomy uczestnikom oraz nagrody laureatom i wyróżnionym wręczali: bp Henryk Tomasik, ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, i ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

Bp Tomasik zwracając się do zgromadzonych powiedział, że św. Jan Paweł II podczas pierwszej wizyty w Ojczyźnie prosił nas, abyśmy to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska, przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, abyśmy nigdy nie załamali się, abyśmy nigdy nie zwątpili. - To wielkie dziedzictwo to polska kultura przeniknięta Ewangelią, to ludzie, bohaterowie. Temat tej olimpiady zwraca uwagę na te dwie wielkie wartości - Ewangelię i Ojczyznę. Patrzymy na naszą historię, podziwiamy wielkich ludzi, także tych, którzy w duchu Ewangelii kształtowali polską rzeczywistość - mówi bp Tomasik.

Bp Henryk podziękował za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu Wydziałowi Katechetycznemu oraz dyrekcjom szkół, opiekunom, katechetom i młodzieży. - Jesteście wszyscy zwycięzcami przez sam fakt podjęcia decyzji, aby włączyć się w tę formę i wyznania wiary, i zatroskania o Ojczyznę. Gratuluję i życzę Bożego błogosławieństwa i Bożego światła w odkrywaniu wielkości i piękna Ewangelii, myśli chrześcijańskiej tak, aby te prawdy nas kształtowały i życzę owocnego zaangażowania w sprawy Polski, które są także bardzo ważne - mówił ordynariusz do młodych.

Głównym organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w tym roku za przygotowanie testów i przeprowadzenie III etapu czyli ogólnopolskiego odpowiada diecezja przemyska.

W ogólnopolskim etapie będą nas reprezentować (od lewej): Joanna Jaroszek, Marcin Mucha i Zuzanna Nowak, którzy oprócz nagród otrzymali indeksy na Wydział Teologii KUL.   W ogólnopolskim etapie będą nas reprezentować (od lewej): Joanna Jaroszek, Marcin Mucha i Zuzanna Nowak, którzy oprócz nagród otrzymali indeksy na Wydział Teologii KUL.
Marta Deka /Foto Gość