Odkrywajcie nowe miejsca

kp

publikacja 21.03.2020 23:58

Jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej. Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
Archiwum Lasów Państwowych

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, zwłaszcza zalecenie maksymalnej izolacji społecznej („zostań w domu"), sprawiły między innymi, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. - Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo wieczorem - mówi Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Ze względów bezpieczeństwa zamknięte są obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Odwołane są wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki. Lasy pozostają otwarte dla każdego i w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” - zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii.

Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy. Na przykład popularną ścieżkę Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice) w piątek 13 marca odwiedziło blisko 1100 osób, a leśny parking był szczelnie wypełniony autami.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że jeśli już wybieramy się na spacer do lasu, trzeba go tak zaplanować, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych.

Najaktualniejsze informacje o dostępności infrastruktury w poszczególnych nadleśnictwach można znaleźć na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.