Radom oddaje hołd tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 10.04.2020 13:45

Od rana przy pomniku pary prezydenckiej, ale także przy grobie kpt. Artura Ziętka i w innych miejscach zjawiają się delegacje z wieńcami i wiązankami kwiatów.

Składanie wieńców i wiązanek kwiatów z okazji 10. rocznicy katastrofy. Składanie wieńców i wiązanek kwiatów z okazji 10. rocznicy katastrofy.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Ze względu na stan epidemii nie ma możliwości organizowania jednych obchodów.

Poszczególne delegacje stawiają się osobno i z zachowaniem przepisów o bezpieczeństwie.

Uczczono także pamięć o pomordowanych w Katyniu i innych miejscach na „nieludzkiej ziemi”. Upamiętnia ich symboliczny pomnik, ustawiony na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu.

Wśród 96 ofiar katastrofy smoleńskiej jest kpt. Artur Ziętek, nawigator lotu z 10 kwietnia 2010 roku. Miał zaledwie 32 lata. Miał żyjących rodziców, żonę, osierocił dwie córki.

Urodził się 12 października 1978 w Radomiu. Bardzo wcześnie zaczął marzyć o lataniu. W 1997 roku ukończył liceum lotnicze w Dęblinie, a w 2001 roku został absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Od 2007 roku pełnił służbę jako starszy pilot klucza lotniczego, eskadry lotniczej w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Na początku 2010 roku  brał udział w pomocy humanitarnej dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti, za co został wyróżniony wraz z pozostałymi członkami personelu 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego  przez gen. Andrzeja Błasika, dowódcę Sił Powietrznych RP.

Uroczystości pogrzebowe z honorami wojskowymi odbyły się 24 kwietnia. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Radomiu. Ceremonii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Pośmiertnie, decyzją Bogdana Klicha, ministra obrony narodowej, Artur Ziętek został awansowany do stopnia kapitana.

Hołd dla ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.   Hołd dla ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich jest pierwszym w Polsce monumentem upamiętniającym prezydencką parę oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Został odsłonięty 18 czerwca 2013 roku.   Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich jest pierwszym w Polsce monumentem upamiętniającym prezydencką parę oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Został odsłonięty 18 czerwca 2013 roku.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość