Pierwszy w powiecie opoczyńskim punkt pobrań typu drive-thru

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.05.2020 13:31

To drugi tego typu w Polsce bezpłatny punkt pobrań, dzięki któremu bez wysiadania z samochodu pobierany będzie wymaz, by wykonać oznaczenia PCR w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Do pomocy w prowadzeniu centrum testowego zostali skierowani żołnierze z 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Do pomocy w prowadzeniu centrum testowego zostali skierowani żołnierze z 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Archiwum Roberta Telusa

Znajduje się on w miejscowości Ostrów (gmina Opoczno). Badania przeznaczone są dla grup ryzyka, czyli pacjentów podejrzewających zakażenie lub mających kontakt z osobami zakażonymi oraz personelu medycznego.

- Potrzeba takiego punktu jest oczywista. Na terenie naszego powiatu mamy blisko 200 przypadków koronawirusa oraz dużą grupę osób narażonych na kontakt z tym zagrożeniem. Omawialiśmy tę potrzebę podczas niedawnej rozmowy z Wojciechem Skurkiewiczem, wiceministrem obrony narodowej. To dzięki jego zaangażowaniu udało się ten projekt zrealizować tak szybko. Minister Skurkiewicz pochodzi z Radomia i bardzo ważne jest dla niego bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców regionu, również mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej - podkreśla Robert Telus, poseł Ziemi Opoczyńskiej.

Punkt pobrań powstał po konsultacji Roberta Telusa i Marcina Baranowskiego, starosty opoczyńskiego, z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej. Aby akcja przebiegła sprawnie, Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, skierował do pomocy 200 żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszystko to skróci czas oczekiwania na wyniki i przyspieszy skuteczną walkę z wirusem.

Robert Telus oraz Marcin Baranowski składają serdeczne podziękowania Ministerstwu Obrony Narodowej za wszelkie podjęte działania, które umożliwiły powstanie tego punktu na terenie powiatu opoczyńskiego.