Muzeum w Radomiu zaprasza na wystawę w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 18.05.2020 00:31

- Ekspozycja bardzo ciekawa. Powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu filatelisty Kazimierza Gołębiowskiego - mówi Adam Duszyk, pełnomocnik ds. tworzenia Muzeum Historii Radomia.

Kazimierz Gołębiowski prezentuje znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Kazimierz Gołębiowski prezentuje znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza do obejrzenia wystawy znaczków pocztowych „Jan Paweł II - droga do świętości”.

- Wystawa wspaniała i bardzo ciekawa. Powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu filatelisty Kazimierza Gołębiowskiego. Na wystawie niemal w całości znajdują się jego zbiory - powiedział Adam Duszyk, pełnomocnik ds. tworzenia Muzeum Historii Radomia.

- Wszystkie eksponowane znaczki dotyczą św. Jana Pawła II. Dlaczego ta wystawa? Dlatego, że jest 100. rocznica urodzin jednego z największych Polaków, a to wymaga od nas wielkiego hołdu i podziękowania za to, co ten święty zrobił dla całego świata podczas swojego tak bogatego pontyfikatu - powiedział K. Gołębiowski.

Znaczki dokumentują 104 pielgrzymki, które papież Polak odbył.

- Zbiór znaczków zakończyłem na kanonizacji w kwietniu 2014 roku. Tam jest kawałek historii udokumentowanej od pierwszej pielgrzymki w 1979 roku na Dominikanę i do Meksyku do 2004 roku do Lourdes - zapewnia filatelista.

Jak poinformował K. Gołebiowski, Poczta Polska na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II wydała znaczki, które już się ukazały. W poniedziałek, 18 maja, będzie można kupić w Urzędzie Pocztowym przy radomskim dworcu znaczek i okolicznościową kartę pocztową na której znajduje się radomska katedra.