Pszczelarze i bartnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

kp

publikacja 22.05.2020 12:43

Realizują projekt "Pszczoły wracają do lasu". Przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności świata leśnych zapylaczy.

Andrzej Dąbrowski pełni funkcję prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy. Andrzej Dąbrowski pełni funkcję prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy.
Archiwum RDLP w Radomiu

Niezależnie od czasów, praca z pszczołami zawsze wiązała się z ogromną cierpliwością i pokorą, a zarazem charakteryzowała się odwagą pracy z "bożymi robotnicami". - Wśród leśników można spotkać pszczelarzy i coraz częściej również bartników, którzy wracają do pierwotnych metod użytkowania pszczół, w kłodach bartnych zawieszonych w ostępach leśnych. Realizując projekt „Pszczoły wracają do lasu”, przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności świata leśnych zapylaczy - mówi Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom

Leśniczy z Nadleśnictwa Łagów Andrzej Dąbrowski, jest trzecim w rodzinie po dziadku i ojcu pokoleniem podtrzymującym tradycje pszczelarskie. Odbył praktyki w renomowanych pasiekach w Polsce, a także w Austrii. Obecnie jego pasieka liczy ponad 70 pszczelich rodzin. W pracach pomaga mu wnuczek. A. Dąbrowski pełni funkcję prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy i jest Inicjatorem i współzałożyciel skansenu pszczelarskiego w Sędku.

Krzysztof Strózik, leśniczy z Nadleśnictwa Pińczów, tak mówi o pszczelarstwie: "Ogromna radość z obserwacji pszczół i szczęście, jakie dzięki swojej ogromnej pracy niosą przyrodzie i nam ludziom". Pan Krzysztof posiada 30 rodzin pszczelich, które w okresie wegetacji rozwożone są po różnych zakątkach leśnictwa.

Krzysztof Strózik posiada 30 rodzin pszczelich.   Krzysztof Strózik posiada 30 rodzin pszczelich.
Archiwum RDLP w Radomiu

Kolejny pszczelarz to Łukasz Czubak, podleśniczy z Nadleśnictwa Daleszyce. Jego przygoda z pszczołami rozpoczęła się 7 lat temu. Wtedy pojawiły się pierwsze ule pod leśniczówką, a z czasem zaczął interesować się bartnictwem. Udział w warsztatach o tematyce bartnictwa przyniósł efekty w postaci zasiedlonych przez dzikie pszczoły kłodach, wykonanych przez pana Łukasza.

Łukasz Czubak interesuje sie również bartnictwem.   Łukasz Czubak interesuje sie również bartnictwem.
Archiwum RDLP w Radomiu

Marek Lotarski, leśniczy z Nadleśnictwa Stąporków, otrzymał kilka uli od kolegi leśniczego, które planował wyremontować i wprowadzić do nich pszczoły. Któregoś dnia, gdy wrócił do leśniczówki, przywitał go brzęk pszczół, pochodzący od roju pszczół, które zajęły jeden z uli. Poniekąd to pszczoły wybrały opiekuna i przygoda z nimi trwa już ponad dziesięć lat.

Marek Lotarski pszczelarstwem zajmuje sie od 10 lat.   Marek Lotarski pszczelarstwem zajmuje sie od 10 lat.
Archiwum RDLP w Radomiu

Leśniczy z Nadleśnictwa Kozienice Ryszard Wziątek obracając się w kręgu pszczelarzy, przywożących pszczoły na leśny pożytek, sam zainteresował się pszczołami. Wiedzę pogłębiał na studiach podyplomowych z pszczelarstwa.

W obecnej chwili posiada ponad 50 rodzin pszczelich oraz dwie kłody bartnie zawieszone w lesie. Jego pasję podziela również żona.