Oni wygrywają życie. Podczas gali ogłoszono 16 Wspaniałych

Marta Deka Marta Deka

publikacja 25.05.2020 21:48

To była nietypowa Radomska Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Każdy mógł w niej uczestniczyć, ale tylko online.

W etapie ogólnopolskim reprezentować będzie nas Katarzyna Fabiszewska, która gratulacje przyjęła od Ewy Kamińskiej i ks. Andrzeja Tuszyńskiego. W etapie ogólnopolskim reprezentować będzie nas Katarzyna Fabiszewska, która gratulacje przyjęła od Ewy Kamińskiej i ks. Andrzeja Tuszyńskiego.
Marta Deka /Foto Gość

Podczas gali, która odbyła się w klubokawiarni SCM "Arka", ogłoszono laureatów konkursu w kategoriach "Duża Ósemka" - dla uczniów szkół średnich i "Mała Ósemka" - dla uczniów szkół podstawowych. Ze względu na pandemię koronawirusa nie było widzów i nominowanych wolontariuszy. Gala odbyła się już po raz 21.

- To jest wyjątkowa gala. Po raz pierwszy robiona w sieci, bez udziału zainteresowanych. W tym roku do miana "Wspaniałego" kandydowały 43 osoby. Kapituła zgodnie wybrała "Małą" i "Dużą Ósemkę". "Wspaniali" wygrywają życie. "Arka" stara się wpajać wolontariuszom takie wartości, jak wrażliwość, dyspozycyjność, odpowiedzialność, bezinteresowność. Jeśli oni poważnie traktują wolontariat i takimi wartościami się kierują w życiu, to życie wygrywają - mówi Ewa Kamińska, wiceprezes SCM "Arka".

Laureatami "Małej Ósemki" zostali: Damian Budziński - PSP nr 33 w Radomiu - w wolontariacie 2 lata, Julia Czerska - PSP 34 w Radomiu - w wolontariacie od 3 lat, Amelia Jaworska - PSP nr 34 w Radomiu - w wolontariacie od 2 lat, Natalia Kobylańska - PSP nr 34 w Radomiu - w wolontariacie od 2 lat, Norbert Kobylański - PSP nr 34 w Radomiu - w wolontariacie od 2 lat, Lena Kryza - PSP nr 34 w Radomiu - w wolontariacie od 2 lat, Magdalena Orzechowska - PSP nr 34 w Radomiu - w wolontariacie 2 lata, Lena Podsiadły - ZSP nr 3 w Radomiu - w wolontariacie od roku.

W "Dużej Ósemce" znaleźli się: Katarzyna Fabiszewska - III LO im. D. Czachowskiego w Radomiu - w wolontariacie od 7 lat, Karolina Koptas - II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu - w wolontariacie od 3 lat, Jakub Skorupski - ZDZ w Radomiu/Klub Arka - w wolontariacie od 5 lat, Natalia Markowska - IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu - w wolontariacie od 5 lat, Katarzyna Kozdrój - II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu - w wolontariacie od 2 lat, Wiktoria Suwalska - II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu - w wolontariacie od 7 lat, Anna Szczepanowska - PSP nr 33 w Radomiu - w wolontariacie 4 lata, Mateusz Skurosz - PSP nr 34 w Radomiu - w wolontariacie 2 lata.

Decyzją kapituły konkursu w etapie ogólnopolskim Radom reprezentować będzie Katarzyna Fabiszewska. Katarzyna była wieloletnią zawodniczką klubu pływackiego MKS Wodnik Radom oraz pięcioboistką RTP Victoria Radom. Tam narodziła się jej systematyczność i chęć pomocy innym. Mówi, że wolontariat jest dla niej czymś, czego nie da się zastąpić. Jest wytchnieniem, zabawą, radością. Dzięki niemu czuje się spełniona. Jest liderką klubu wolontariatu - klubokawiarni. Tam koordynuje wydarzenia, m.in. escape room. Pomaga także przy organizacji zawodów Penta Day. Udziela się w wolontariacie systematycznym w świetlicy. Najwięcej satysfakcji daje jej radość podopiecznych.

- 21 lat temu zaczynaliśmy ten konkurs właśnie w tej klubokawiarni przy ul. Chrobrego 7/9 w Radomiu. Była nas wtedy, podobnie jak dzisiaj, garstka. Później ten konkurs rozrósł się do takich rozmiarów, że mieściliśmy się tylko w teatrze, czy innych dużych salach. Teraz możemy powiedzieć, że wróciliśmy do początków. Dzisiaj wolontariat wygląda inaczej, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy trzeba było przejść do wirtualnego świata. Najważniejsze, że jesteśmy razem, że zmieniamy świat - powiedział podczas gali ks. Andrzej Tuszyński, prezes SCM "Arka".

Uroczystość transmitowana była na fanpage’u na Facebooku stowarzyszenia. Zrealizowali ją wolontariusze. Jak mówi ks. Krzysztof Bochniak z "Arki", była to jedyna gala, która odbyła się w Polsce: - Wszystkie inne ośrodki ogłosiły wyniki, a my zrealizowaliśmy galę online. Jedni są nagrodzeni, drudzy systematycznie pracują na swoją nagrodę. To bardzo cieszy, że oni się budują nawzajem, a my możemy im tylko asystować i nie przeszkadzać.