MCSW "Elektrownia" w Radomiu otwarte dla zwiedzających

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 26.05.2020 15:34

Na razie udostępniona jest wystawa "Malarstwo" radomianina Grzegorza Kwietnia.

Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski (z lewej) informowali,  jak będzie wyglądała po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa praca w MCSW "Elektrownia". Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski (z lewej) informowali, jak będzie wyglądała po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa praca w MCSW "Elektrownia".
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" mieści się w gmachu dawnej elektrowni miejskiej, wybudowanym w 1901 roku. 15 lat temu prezydent Radomia przekazał nieruchomość na siedzibę przyszłego muzeum. Budynek wymagał wielu zmian. Zachowano jego neogotycką część i dobudowano nowe skrzydło. Gmach posiada 8 sal wystawowych i magazyn na dzieła sztuki o powierzchni 650 m kw. Do celów wystawienniczych wykorzystano także wnętrza dawnego pieca węglowego. W budynku znajdują się m.in. biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia oraz kino. W 2015 r. gmach Elektrowni zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie Polska Architektura XXL w kategorii obiekty użyteczności publicznej.

Jak poinformował dyrektor placówki Włodzimierz Pujanek, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa muzeum otwiera swoje podwoje i na razie zaprasza na zwiedzanie wystawy Grzegorza Kwietnia "Malarstwo" oraz muralu Bartka Jarmolińskiego "Czuły Barbarzyńca", który będzie dostępny do połowy czerwca. Wystawa G. Kwietnia zawiera wybór obrazów powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat i pokazuje kierunki rozwoju twórczości artysty. Grzegorz Kwiecień jest radomianinem, absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1995 r. w pracowni Zbigniewa Grzybowskiego). W latach 1995-1998 pracował jako asystent w Katedrze Wychowania Plastycznego Politechniki Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny), a od 1996 r. uczy rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu. Wystawa pod honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika będzie czynna do 10 czerwca.

Zwiedzanie muzeum odbywa się z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności w związku z epidemią COVID-19. Osoby odwiedzające Elektrownię muszą obowiązkowo posiadać maseczkę i rękawiczki, a przy wejściu obowiązuje dezynfekcja rąk. Przy kasie należy przestrzegać stosownej odległości. Na wystawie może przebywać 1 osoba na 15 m kw. Ceny biletów wstępu na wystawy nie ulegają zmianie. Do oglądania ekspozycji placówka zaprasza od wtorku do piątku w godz. 10-18, w soboty i niedziele - w godz. 12-18.

Kino i szatnia pozostają nieczynne do odwołania. Księgarnia będzie czynna od 1 czerwca, a kawiarnia - po 5 czerwca.

Jak zapowiedział dyrektor placówki, 27 czerwca nastąpi inauguracja Strefy Komfortu, czyli otwarcie tarasu. Strefa zostanie wykorzystana na warsztaty edukacyjne oraz do projekcji filmowych, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych MCSW "Elektrownia", przedstawił plan najbliższych wystaw. Po zakończeniu wystawy G. Kwietnia będzie można oglądać wystawę Pawła Nowaka "Stan napięcia" - ekspozycja będzie czynna od 12 czerwca do 14 sierpnia. Z kolei kurator wystawy Jan Trzupek zaprasza od 26 czerwca do 21 sierpnia na wystawę Zbigniewa Libery "Najnowsza antykoncepcja fotografii dokumentalnej". Ekspozycja w ramach projektu "Kadry pod napięciem" Franciszka Maśluszczaka czynna będzie od 3 lipca do 30 września. Kuratorką wystawy jest Monika Małkowska.