Wyruszyła pielgrzymka w intencji trzeźwości

Marta Deka Marta Deka

publikacja 25.06.2020 15:13

Piesza Pielgrzymka z Radomia do Niepokalanowa w Intencji Trzeźwości wyruszyła już po raz 31. W tym roku pątnikom przyświeca hasło: "Nie ma sytuacji bez wyjścia".

Pątnicy dotrą do Niepokalanowa 30 czerwca. Pątnicy dotrą do Niepokalanowa 30 czerwca.
Marta Deka /Foto Gość

Wymarsz pielgrzymów poprzedziła Msza św., której w radomskiej katedrze przewodniczył bp Adam Odzimek. Eucharystię koncelebrowali księża: Marek Dziewiecki, Mirosław Kszczot i Krzysztof Bochniak

W homilii ks. Dziewiecki mówił, że niewola zewnętrzna nie jest tak straszna jak niewola wewnętrzna. - Potrafimy sami siebie wprowadzać w niewolę różnych zniewoleń, które nazywamy uzależnieniami. Tych uzależnień w XXI wieku jest tak wiele, że nie da się ich nawet wyliczyć. Już nie tylko alkoholizm, narkomania, ale to także hazard, erotomania, to uzależnienie od pracy, od władzy, od pieniędzy, od internetu, od jedzenia, od nienawiści, od lęków, zakupów. To są wszystko formy zniewolenia wewnętrznego, z którego znaczniej trudniej wyjść niż z tych zniewoleń zewnętrznych. Łatwiej się bronić przed kimś, kto nam z zewnątrz zagraża, niż przed samym sobą, własną słabością. Wiedzą o tym ci, którzy wpadli w uzależnienia i ich bliscy, którzy potwornie cierpią, kochają, modlą się - mówił ks. Dziewiecki. - Na szczęście coraz więcej jest takich uzależnionych, którzy korzystają z pomocy Pana Boga i swoich bliskich. Z tą właśnie nadzieją ruszamy w kolejną pielgrzymkę, że ona i nas umocni na drodze wolności, radości, świętości, i pomoże tym, którzy są w śmiertelnym zagrożeniu, żeby się uratowali z pomocą Boga, z pomocą naszej, nie tylko ofiarnej, ale i mądrej miłości, z pomocą naszego wysiłku pielgrzymiego, naszej modlitwy - dodał.

Ks. Dziewiecki nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki: "Nie ma sytuacji bez wyjścia", powiedział: - Kiedy nam się wydaje, że jakaś sytuacja jest bez wyjścia i po ludzku jest bez wyjścia, to jedynym wyjściem jest trwanie przy Bogu, uczenie się Jego miłości, zamykanie bolesnej przeszłości i dorastanie do świętości tu i teraz. O tym wszystkim będziemy mówić podczas tych rekolekcji w drodze. Módlmy się, byśmy budowali swoje codzienne życie i naszych bliskich na fundamencie, jakim jest Chrystus, na fundamencie Jego mądrości i prawdy z pomocą Maryi, a wtedy sobie poradzimy.

Błogosławieństwa na czas pielgrzymowania udzielił zgromadzonym bp Adam Odzimek. - Kochani pielgrzymi, tęsknicie za swoim domem pięknym, pełnym miłości, ciepła i serdeczności. Niekiedy trzeba się zmierzyć z bolesną rzeczywistością. Ale właśnie to Bóg jest siłą i mocą. Gorąco wam życzę, abyście wędrując do Niepokalanowa i nosząc w sobie tęsknotę za waszym domem pełnym ciepła, miłości, bez tego doświadczenia bólu, jakie ten dom może przepełniać ze względu na uzależnienie, byli silni i mocni - powiedział bp Odzimek.

Na drogę pielgrzymów pobłogosławił bp Adam Odzimek.   Na drogę pielgrzymów pobłogosławił bp Adam Odzimek.
Marta Deka /Foto Gość

W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, na pątniczy szlak wyruszyło około 40 osób. - Ta liczba przekracza nasze oczekiwania. Myśleliśmy, że nie będzie aż tylu chętnych, by pielgrzymować w tzw. reżimie sanitarnym. Jestem przekonany, że uda się go utrzymać, bo ludzie, którzy idą na pielgrzymkę, są przede wszystkim doświadczonymi pielgrzymami i bardzo świadomymi, jeżeli chodzi o warunki, które w tym roku panują - mówi ks. Bochniak, dyrektor pielgrzymki. - Ludzie uczestniczą w pielgrzymce, bo mają wewnętrzne przekonanie, że jej intencja jest bardzo konkretna i owoc tej modlitwy w drodze jest też bardzo konkretny dla ludzi, którzy są uzależnieni - dodaje.

Katarzyna na pątniczy raz wyruszyła po raz piąty. – Kocham taką formę pielgrzymowania i taką formę modlitwy, tym bardziej, że cel jest szczytny, intencja jest piękna. Mam sąsiada, który poprosił mnie o modlitwę, idę też w jego intencji. Jest to pan, który od wielu lat zmaga się z nałogiem alkoholizmu. Modlitwa nas jednoczy. Moment, kiedy klękamy w bazylice w Niepokalanowie jest niepowtarzalną chwilą, przepiękną i dla tej chwili warto znieść każdy trud.

Bardzo mi się spodobało tegoroczne hasło: "Nie ma sytuacji bez wyjścia" - mówi Kalina, która pielgrzymuje trzeci raz. - Pielgrzymuję w intencji trzeźwości, ale w sercu też noszę intencję o zwalczenie pandemii.

Ks. K. Bochniak zachęca wszystkich do pielgrzymowania duchowego. Wszystkie konferencje, apele, Msze św. będą transmitowane on-line na stronie: www.facebook.com/diecezjaradomska.