Wsparcie na remonty zabytkowych kościołów

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.07.2020 09:49

Z 4 mln zł, które Sejmik Województwa Łódzkiego przyznał na prace konserwatorskie przy zabytkach, 407 tys. zł trafi do parafii z naszej diecezji.

Wsparcie na remonty zabytkowych kościołów Ołtarz główny w trakcie prac renowacyjnych w kościele pw. św. Anny w Smardzewicach. Tutaj 26 lipca odbędą się uroczystości 400. rocznicy objawień. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Sejmik łódzki rozstrzygnął konkurs, w wyniku którego 65 podmiotów otrzymało wsparcie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Z 65 siedem to zabytkowe świątynie w diecezji radomskiej.

  • Parafia pw. Narodzenia NMP w Błogiem Szlacheckim otrzyma 54,8 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej.
  • Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dąbrowie nad Czarną otrzyma 75 tys. zł na wykonane dodatkowych zewnętrznych okien osłaniających witraże kościoła parafialnego oraz na oczyszczenie i konserwację witraży.
  • Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach otrzyma 75 tys. zł na prace konserwatorskie przy XVIII-wiecznym ołtarzu głównym (II etap prac).
  • Parafia pw. św. Łukasza w Skórkowicach otrzyma 30 tys. zł na wykonanie dodatkowych okien ochronnych zewnętrznych w nawie głównej kościoła.
  • Klasztor ojców franciszkanów w Smardzewicach otrzyma 75 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w kościele parafialnym pw. św. Anny (etap II prac).
  • Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Studziannie otrzyma 75 tys. zł na I etap remontu zabytkowego zespołu klasztornego oo. filipinów.
  • Parafia św. Mikołaja w Żeleźnicy otrzyma 23,1 tys. zł na konserwację ołtarza bocznego Najświętszej Marii Panny.