Św. Jan Gwalbert - patron leśników

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 11.07.2020 01:22

Jego wspomnienie przypada 12 lipca, a poświęcona mu kapliczka znajduje się w Puszczy Kozienickiej.

O urokliwym miejscu w Puszczy Kozienickiej i o kapliczce opowiada Edyta Nowicka. O urokliwym miejscu w Puszczy Kozienickiej i o kapliczce opowiada Edyta Nowicka.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Papież Pius XII w 1951 r. brać leśną oddał pod opiekę św. Jana Gwalberta, który dołączył do innych leśnych patronów - św. Franciszka i św. Huberta. Ten drugi bardziej kojarzony jest z myśliwymi, ale jest on też patronem tych leśników, którzy polują. Wspomnienie św. Jana Gwalberta obchodzone jest 12 lipca. Kapliczkę z jego figurą leśnicy ufundowali w 2013 r. i poświęcili byłym i obecnym leśnikom pracującym w Nadleśnictwie Kozienice.

- Kapliczka, której autorem jest Mirosław Dziedzicki, lokalny rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, znajduje się przy Królewskim Gościńcu, niemal w bramie szkółki leśnej Nadleśnictwa Kozienice. To urokliwe miejsce, odwiedzane przez rowerzystów i spacerowiczów. Naprzeciwko jest parking leśny, z którego również korzystają turyści - zachęca do odwiedzenia tego miejsca Edyta Nowicka, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Jak dodaje, w tej okolicy znajduje się kilka rezerwatów przyrody.

Jan Gwalbert urodził się w 995 r. we Florencji. Gdy zabito mu brata, pragnął dokonać zemsty na mordercy, ale ten tak błagał go o litość, że nie tylko mu Gwalbert wybaczył, ale zmienił swoją postawę życiową, poświęcając się Bogu w życiu kontemplacyjnym, w zaciszu Vallombrosa. Tam też założył wspólnotę monastyczną benedyktynów. W leśnym zaciszu Apeninów Toskańskich poświęcił się modlitwie i sadzeniu lasów. Oddając się tej pracy, jego uczniowie poznawali prawa rządzące życiem i wzrostem lasu. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze żadna norma dotycząca leśnictwa, zakonnicy, pracując cierpliwie i wytrwale, odnajdowali właściwe metody pomnażania leśnych bogactw.