Radomska gwiazda na płaszczu Maryi Królowej Pokoju

Marta Deka Marta Deka

publikacja 16.07.2020 11:36

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podarował katedrze w Radomiu monstrancję w kształcie figury Matki Bożej.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo.
Ks. Wiktor Głuszek

Arcybiskup Depo monstrancję przekazał podczas Mszy św., której przewodniczył w radomskiej katedrze. - Gdy tę monstrancję uniesiemy do góry, to w podstawie dostrzeżemy dyskretną dedykację: "Eucharystia - światło życia. Dar abp. Wacława Depo dla katedry radomskiej". W roku, kiedy dobiega końca nasz diecezjalny synod, Ksiądz arcybiskup składa w darze naszej katedrze monstrancję z postacią Maryi, o której św. Jan Paweł II powiedział, że jest Niewiastą Eucharystii, żywą Monstrancję, czy Gwiazdą prowadzącą Kościół do Jej Syna - mówił ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej .

Monstrancja powstała dzięki inicjatywie stowarzyszenia "Comunità Regina della Pace", które dąży do utworzenia na świecie 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, czyli 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Tworzy też kaplice adoracji - Gwiazdy na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju.

- Jedność i pokój to jest dzisiaj bardzo ważne zadanie. Tego nam brakuje w środowisku naszym ojczyźnianym jak i na całym świecie. Dlatego ta modlitwa musi trwać - zaznaczył abp Depo.

Ks. Ćwiek ma nadzieję, że w świątyni będzie trwała nieustanna modlitwa o pokój.- Z podziwem przypatrywałem się dziełom stowarzyszenia Comunità Regina della Pace. Dzięki nim powstają na świecie centra modlitwy o pokój. Myślałem, że nasza katedra nie ma żadnych szans, ale pragnieniem stowarzyszenia jest, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Gdy abp Depo podarował nam monstrancję, to powróciła moja nadzieja. Wierzę, że dzięki dobrym i życzliwym ludziom, jak również zaangażowaniu nas wszystkich, taki ołtarz adoracji - do którego monstrancję już mamy - tu powstanie i będzie to kolejna gwiazda na płaszczu Matki Bożej Królowej Pokoju - mówi ks. Ćwiek - mówi proboszcz.

W Eucharystii uczestniczył Piotr Ciołkiewicz, prezes stowarzyszenia. - Bardzo się cieszę, że dzisiaj ks. Ćwiek wyraził intencję, żeby katedra została włączona do tego dzieła. Jestem przekonany, że wspólna troska o pokój przyniesie duchowe owoce dla mieszkańców parafii katedralnej, dla Radomia, całej diecezji, naszego kraju i całego świata - powiedział.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 30 na 26 lipca.