Radomscy policjanci świętowali

Marta Deka Marta Deka

publikacja 16.07.2020 16:20

Z racji święta Policji w kościele garnizonowym w Radomiu sprawowana była Msza św. w intencji policjantek i policjantów Garnizonu Mazowieckiego i ich rodzin.

Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik
Marta Deka /Foto Gość

Mszę św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika celebrowali: ks. Mirosław Dragiel SAC, kapelan Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, ks. ppłk Kryspin Rak, proboszcz parafii wojskowej w Radomiu, i ks. Stanisław Drąg. 

- 101 lat temu powstała Polska Policja Państwowa. Stała się symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów. Ten rok jest wyjątkowy. Obchodzimy 95-lecie istnienia Policji Kobiecej. Dzisiejsze funkcjonariuszki doskonale radzą sobie w realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli i naszej ojczyzny, a pracownice Policji są nieocenionym wsparciem dla mundurowych koleżanek i kolegów w realizacji zadań służbowych - powiedział ks. Dragiel. - Gromadzimy się dziś na wspólnej modlitwie za polskich policjantów, szczególnie policjantów Garnizonu Mazowieckiego, ich rodziny, za policjantów, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i podczas służby. Szczególne modlitwy skierujmy dziś w intencji kobiet w policji, oby nigdy nie zabrakło im siły i hartu ducha.

W homilii bp. Henryk przypomniał, że dziś w Kościele wspominamy święto Matki Bożej z Góry Karmel. - Góra Karmel to znak nadziei, bo jest ona związana z działalnością Matki Bożej, z zatroskaniem o człowieka. Symbolem tego zatroskania jest szkaplerz - mówił ordynariusz. - Matka Boża uczy nas serca dziecka, które jest zatroskane o to, aby spełnić oczekiwania ojca. Jest dla nas wzorem takiej postawy dziecka i postawy służby wobec drugiego człowieka.

Bp Tomasik zachęcał, byśmy modlili się o umiejętność dobrego wykorzystania daru wolności tej osobistej ale i społecznej. - Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości. Te słowa Leopolda Staffa zacytował św. Jan Paweł II podczas słynnej homilii na Jasnej Górze. Dobre wykorzystanie wolności rodzi dobro, złe - niestety problemy. I tu właśnie potrzebni są ludzie, którzy stoją na straży porządku, także zabezpieczenia dobra drugiego człowieka. Panu Bogu dziękujemy dzisiaj za ofiarną służbę naszej Policji w ciągu lat, wspominamy tych, którzy oddali swoje życie, i prosimy, aby Pan Bóg błogosławił wszystkim w tym zatroskaniu o dobre wspólne i dobro drugiego człowieka - mówił ordynariusz.

Na zakończenie Eucharystii bp Tomasik złożył policjantom życzenia: - Dziękujemy za państwa pracę i życzymy, aby Pan Bóg błogosławił wszystkim wysiłkom czynionym w trosce o człowieka, społeczeństwo, dobro wspólne. Niech św. Michał Archanioł pomaga w walce ze wszelkim złem.

W Mszy św. uczestniczyli: Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, kierownictwo Policji Garnizonu Mazowieckiego na czele z komendantem insp. Michałem Ledzionem, przedstawiciele stowarzyszeń Rodzina Policyjna 1939 i Rodzina Katyńska oraz pracownicy Policji.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.