Wyruszyli do Czarnej Madonny

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.08.2020 20:12

Około 600 pątników w 11 grupach bierze udział w 42. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymów na pątniczy szlak wyprowadził bp Henryk Tomasik. Pielgrzymów na pątniczy szlak wyprowadził bp Henryk Tomasik.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W tym roku z powodu pandemii nie było wspólnej Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki, sprawowanej przez lata na placu Wyższego Seminarium Duchownego. Prawie każda z grup wyruszała z własnej parafii. Jedynie trzy grupy spotkały się w parafii Miłosierdzia Bożego na radomskiej Jeżowej Woli, gdzie proboszczem jest ks. Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki. Tutaj Mszy św. polowej przewodniczył bp Henryk Tomasik.

- Panie, dobrze, że tu jesteśmy - powiedział w homilii ordynariusz, odwołując się do fragmentu Ewangelii, czytanej w święto Przemienienia Pańskiego. Bp Tomasik mówił o wartości, jaką jest bycie blisko Pana Jezusa. - Potrzebne jest błaganie, abyśmy wszyscy w każdej chwili mówili: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy przy Tobie”, bo wielu naszych braci pogubiło się w ostatnich czasach. Nie wytrzymują tego napięcia z różnych stron i chwieją się ze swoją wiarą. Dzisiaj potrzebna jest modlitwa, abyśmy trwali przy Bogu. Potrzebna jest wielka modlitwa o nowe i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz do naszego seminarium duchownego - podkreślał ordynariusz.

Homilia bp. Henryka Tomasika.

Pielgrzymowanie odbywa się w reżimie sanitarnym. By zminimalizować ryzyko zakażenia, pątnicy nocują jedynie w namiotach. Zalecane jest także to, by na trasie nie odwiedzali ich bliscy.

- W maseczkach jest bardzo trudno iść, ale wszędzie, gdzie jest to możliwe, warto je zakładać. W miarę możliwości trzeba też zachować dystans. Bardzo ważne na pielgrzymce są dezynfekcja i mycie rąk - podkreśla Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu. Przez wiele lat była szefową służb medycznych na pielgrzymce. - Serce boli, bo w tym roku z racji obowiązków nie mogę pielgrzymować. Może uda się przyjechać na Jasną Górę w dniu wejścia, ale to będzie zależało od sytuacji - mówi L. Wiśniewska.

Oprócz fizycznego pielgrzymowania w parafiach spotykać się będą pątnicy biorący udział w pielgrzymce duchowej. - Zachowując dystans społeczny, czujemy bliskość, mimo tego, że jest nas niewielu, mimo tego, że nie wszyscy mogli wyjść na pątniczy szlak. Ale wiemy, że w parafiach organizowane są wieczorne spotkania, na których wierni będą się duchowo łączyć z nami. Każdego dnia będziemy stawać na Apelu Jasnogórskim i mówić: jestem, pamiętam, czuwam. To wszystko dzisiaj potwierdzamy - zaznacza ks. Kszczot.

Jako pierwsi już 4 sierpnia wyruszyli pielgrzymi z Kozienic. 7 sierpnia wyjdą pątnicy ze Skarżyska-Kamiennej. Radomska diecezjalna pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia. Tam o 15.00 na Wałach sprawowana będzie Msza św. Do wędrujących pieszo dołączą ci, którzy wybierają się samochodami i autokarami. Po Mszy św. odbędzie się wejście do kaplicy i modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.