Opoczyńskie obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

Marta Deka Marta Deka

publikacja 12.08.2020 12:49

Imię Stefana Janasa, pierwszego - po odzyskaniu niepodległości - burmistrza Opoczna i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, otrzyma 15 sierpnia opoczyńska biblioteka.

Przed siedzibą opoczyńskiego muzeum zostanie otwarta wystawa plenerowa nawiązująca do udziału mieszkańców Opoczna i regionu w wojnie polsko-bolszewickiej. Przed siedzibą opoczyńskiego muzeum zostanie otwarta wystawa plenerowa nawiązująca do udziału mieszkańców Opoczna i regionu w wojnie polsko-bolszewickiej.
Marta Deka /Foto Gość

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpocznie Msza św., która sprawowana będzie o godz. 12 w kolegiacie św. Bartłomieja. O godz. 13 na Placu Zamkowym przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze, a przed Muzeum Regionalnym zostanie otwarta wystawa plenerowa pt.: "Ojczyzna w potrzebie. Opocznianie na frontach wojny polsko-bolszewickiej". Ekspozycja nawiązuje do udziału mieszkańców Opoczna i regionu w tych przełomowych wydarzeniach. Nie zabraknie też ogólnego rysu historycznego wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej o godz. 13.30 odbędzie się uroczystość oficjalnego nadania placówce imienia Stefana Janasa, wybitnego opocznianina i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Odsłonięta zostanie także ceramiczna mozaika poświęcona patronowi.

Stefan Janas urodził się 17 stycznia 1878 r. w Paradyżu. Był społecznikiem i inicjatorem wielu przedsięwzięć w Opocznie. Z jego inicjatywy powstał amatorski zespół Towarzystwa Miłośników Sceny, spółdzielnia spożywców "Przyszłość", sierociniec "Samarytanin" czy pierwsze kino w Opocznie "Flirt". Był również wydawcą dwóch tygodników "To i Owo" i "Prawda" oraz autorem opisu Opoczna zamieszczonym w "Tygodniku Polskim". Brał udział w pracach tajnego ogniwa Polskiej Organizacji Wojskowej w Opocznie. Jesienią 1918 r. z wieloma innymi mieszkańcami miasta rozbrajał stacjonujących tu Austriaków. W kwietniu 1919 r. został pierwszym, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, burmistrzem Opoczna. W 1920 r. jako ochotnik poszedł na wojnę, aby dać przykład innym. Nigdy z niej nie powrócił. Miejsce jego pochówku jest nieznane. W okresie międzywojennym - w uznaniu jego zasług - przemianowano ul. Berka Joselewicza na ul. Stefana Janasa.

O godz. 14 rozpocznie się "Spacer śladami wojny polsko-bolszewickiej w Opocznie". - Trasa będzie przebiegała głównie ul. Stefana Janasa. Gościć będziemy również na opoczyńskim Starym Cmentarzu, gdzie odwiedzimy groby weteranów wojny 1920 roku. Podczas spaceru przedstawimy i opowiemy także o innych historycznych miejscach naszego miasta - zapraszają do udziału w jubileuszowych uroczystościach organizatorzy Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Regionalne w Opocznie.

100. rocznica Cudu nad Wisłą w Opocznie