100-lecie parafii w Dąbrówce

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 10.09.2020 13:13

Misje przed jubileuszem poprowadził bp Piotr Turzyński, który wielokrotnie był tutaj na rekolekcjach, a pierwszy raz w 1978 roku jako uczeń.

Jubileuszowi przewodniczył bp Piotr Turzyński. Jubileuszowi przewodniczył bp Piotr Turzyński.
Jacek Barwicki

Trudno wskazać kogoś w naszej diecezji, kto w ostatnich 50 latach, jako członek Ruchu Światło-Życie nie byłby w urokliwej Dąbrówce. Dziś są to także m.in. członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, alumni, odbywający tutaj zamknięte rekolekcje.

Parafia św. Rozalii do jubileuszu 100-lecia przygotowywała się szereg miesięcy, a zwieńczeniem były misje św., które poprowadził bp Turzyński. On także przewodniczył rocznicowej Mszy św. - To wielki dar dla naszej parafii, dla każdego z nas obecność księdza biskupa jako misjonarza w 100-lecie od powstania naszej parafii. Dziękujemy za ogromną serdeczność i pasterską miłość. Ksiądz biskup ukazał nam piękno Ewangelii, codziennej świętości przez realizowanie swojego powołania. W ogrodzie Pana Boga czujemy się zauważeni i potrzebni. Dziękujemy za Akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi całej parafii i domu rekolekcyjnego. Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski zapisał w księdze wizytacji biskupich naszej parafii w 1970 r., w 50 r. powstania parafii: "Parafianie - rolnicy nie są zamożni, jednak przywiązani do wiary św., religijni i ofiarni na cele kościelne". Dziś, po 50 latach, chcemy nadal zasłużyć na te słowa - mówił proboszcz ks. Grzegorz Wójcik, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Nie zabrakło wyjątkowych wspomnień i świadectw.

94-letni Józef Hume mówi: - Cieszę się także, że wychowałem swoje dzieci, zaszczepiając im wiarę naszych przodków, by zawsze przestrzegali złotej reguły Pana Jezusa: "Będziesz miłował Pana Boga swego, z całego serca swego, z całej duszy swojej, i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego". A jego syn Adam dodaje: - Mój tata pamięta czasy przedwojenne i powojenne. Kościół i wiara były i są dla niego bardzo ważne. Jesteśmy wdzięczni naszym rodzicom i naszym rodzinom za wychowanie w wierze. Czas przebudowy kościoła pamiętam z dzieciństwa, wtedy był jak nowy, a dziś stale potrzebuje pielęgnacji. Dziś jako dorośli pełnimy różne funkcje, mamy różne zawody, różnimy się w wielu sprawach, ale chcemy się nawracać, strzec wiary i dbać o kościół. Mamy nadzieję że te misje święte nam w tym pomogą.

Początki parafii sięgają 1850 roku, kiedy to mieszkańcy wioski Dąbrówka, należącej do parafii Skórkowice, z gliny i polnego kamienia zbudowali kaplicę.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE", nr 38 na 20 września.