Socrealizm, czyli sztuka w służbie propagandy

Marta Deka Marta Deka

publikacja 11.09.2020 21:00

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarta została wystawa "Socrealizm sztuka w służbie propagandy". Ekspozycję można oglądać do końca roku.

O wystawie opowiadali kuratorzy Damian Jendrzejczyk (z lewej) i Krzysztof Skarżycki. W środku Leszek Ruszczyk. O wystawie opowiadali kuratorzy Damian Jendrzejczyk (z lewej) i Krzysztof Skarżycki. W środku Leszek Ruszczyk.
Marta Deka /Foto Gość

Zgromadzonych powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. - Wystawa, jak państwo zauważyli, przenosi nas w inną epokę. Jest bardzo ciekawa. Życzę wszystkim wielu miłych wrażeń - powiedział.

Wystawa opowiada o zjawisku w powojennej sztuce polskiej, jakim był realizm socjalistyczny. Jest to pierwsza wystawa o tej tematyce w Radomiu od czasu Salonów Zimowych z pierwszej połowy lat 50.

Na wystawie znalazło się około 120 muzealiów z takich dziedzin sztuk plastycznych, jak malarstwo, rzeźba, plakat, grafika oraz wzornictwo przemysłowe.

Ekspozycja została podzielona na kilka części: "Zaraz po wojnie. Lata 1945-48", "Socrealizm. Lata 1949-1955", "Sztuka w kontrze", "Sztuka użytkowa", "Plakat", "Arsenał 55". Znalazły się na niej prace najważniejszych przedstawicieli socrealizmu, którymi byli zarówno ortodoksyjni wyznawcy nowej sztuki, tacy jak Juliusz Krajewski czy Włodzimierz Zakrzewski, jak i uznani przedwojenni artyści wywodzący się różnych środowisk artystycznych, m.in. Wojciech Weiss czy Xawery Dunikowski. Można zobaczyć również prace młodych wówczas artystów, początkowo wierzących w słuszność założeń realizmu socjalistycznego, którzy w późniejszych latach odegrali bardzo ważną rolę w sztuce polskiej m.in. Wojciecha Fangora.

Na wystawie prezentowane są też prace artystów nieprzejednanych, którzy odrzucili formułę socrealizmu, milczeli lub tworzyli "do szuflady" m.in. Władysława Strzemińskiego i Marii Jaremy.

Dużą atrakcją dla odwiedzających wystawę są oryginalne plakaty propagandowe z wczesnych lat 50. o tematyce politycznej i społeczno-gospodarczej autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Plakatu m.in. Wojciecha Fangora i Eryka Lipińskiego.

Ekspozycja kończy się symbolicznym zaznaczeniem jednego z punktów zwrotnych w powojennej sztuce polskiej, jakim była Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale, która kończyła okres socrealizmu w Polsce.

Wystawie towarzyszą warsztaty z historii pt. "Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy", do udziału, w których muzeum zaprasza młodzież. Zajęcia z wykorzystaniem technik multimedialnych poprowadzi dr Adam Duszyk.

Kuratorami są Damian Jendrzejczyk i Krzysztof Skarżycki.