Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 27.09.2020 18:19

W uroczystościach WOT wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON przekazuje sztandar wojskowy dla 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Szef MON przekazuje sztandar wojskowy dla 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Podczas uroczystości szef MON wręczył sztandar wojskowy 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Brygada została sformowana 1 lipca 2017 roku. W jej skład wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne kompanie. Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest południowe Mazowsze. Brygada liczy ponad 1650 żołnierzy w tym niemal 240 zawodowych.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele garnizonowym. Przybyłych na Eucharystię powitał proboszcz ks. ppłk Kryspin Rak. Pprzypomniał, że 27 września przypada 81. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, a swoje święto obchodzą żołnierze WOT. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego.

Homilię wygłosił ks. płk Marcin Kwiatkowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej. Przypomniał, czym jest sztandar w polskiej tradycji, że pozostawał on zawsze w wielkim poważaniu i jest nośnikiem idei, nauczycielem prawdy i wartości. - Jest jak osoba, której oddaje się cześć, którą się szanuje, broni się jej i ją honoruje. Na sztandarze składamy pocałunek, na sztandar się przysięga. Zajmuje on najbardziej poczytne miejsce. Kto chce poniżyć i zlekceważyć ludzi, ten lekceważy i znieważa ich sztandary. Kto chce zniszczyć idee, wartości, ten niszczy najpierw sztandary. Tak czynili zawsze nasi wrogowie. Dlatego musicie w sposób szczególny czcić swój sztandar, który jest nośnikiem tego, co dla was najszlachetniejsze i najświętsze. Jeżeli tego nie będziecie czynić, stracicie swoja tożsamość, godność i szacunek - podkreślał.

Dalsza część uroczystości z okazji 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święta WOT oraz wręczenie sztandaru 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbywała się placu A. Corazziego, przed gmachem Urzędu Miejskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i wojskowych, przedstawiciele władz województwa mazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, instytucji, firm i zakładów z terenu Mazowsza.

W trakcie uroczystości szef MON powiedział: - Dziś, 27 września, to święto Wojsk Ochrony Terytorialnej, najmłodszego piątego rodzaju Polskich Sił Zbrojnych. Gdy obejmowałem swój urząd 5 stycznia 2018 roku, WOT liczyły 7 tys. żołnierzy, dziś liczą ponad 26 tys. żołnierzy i konsekwentnie ta formacja się rozrasta. Podstawowym zadaniem WOT w czasie pokoju jest niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Wielokrotnie rozmawiałem z ludźmi, którzy byli poszkodowani przez wichury, powodzie i mówili z wielką wdzięcznością o służbie żołnierzy WOT, i o tym, że żołnierze WOT są zawsze gotowi i są zawsze blisko.

Minister przypomniał, że przez ostatnie miesiące podstawowym zadaniem żołnierzy WOT była walka z epidemią, a żołnierze WOT byli na pierwszej linii. Nieśli pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebowali, opiekowali się zarażonymi, osobami przebywającymi na kwarantannie i kombatantami, gdyż WOT kontynuuje tradycje żołnierzy AK.

Zaznaczył, że patronami poszczególnych brygad WOT-u są żołnierze niezłomni, żołnierze, którzy przez komunistów byli wyklęci, o których pamięć miała być zatarta. Odwołanie się do ich służby i ofiarności jest niezwykle ważne w budowaniu postaw dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, otrzymał z rąk Mariusza Błaszczaka pierwszą odznakę pamiątkową Dowództwa WOT. Odznaka jest znakiem dziedziczonej i kultywowanej tradycji oraz honoru żołnierzy Armii Krajowej, zespolenia i przywiązania do Dowództwa WOT.

Pamiątkowym ryngrafem minister wyróżnił tych żołnierzy, którzy swoją codzienną służbą w czasie pandemii na takie wyróżnienie zasłużyli.