Spotkanie z ks. Jerzym Jastrzębskim w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 01.10.2020 12:13

Prelegent mówił podczas trwającego X Tygodnia Społecznego o aktualności nauczania prymasa Wyszyńskiego o pracy ludzkiej.

Prelegent ks. Jerzy Jastrzębski i Zdzisław Maszkiewicz. Prelegent ks. Jerzy Jastrzębski i Zdzisław Maszkiewicz.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

To było kolejne spotkanie w Oratorium św. Filipa Neri przy ul Grzybowskiej w trwającym X Tygodniu Społecznym, zorganizowanym przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej. Temat Tygodnia to "Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia w warunkach demokratycznego państwa". Spotkanie zatytułowane "Aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego o pracy ludzkiej. Wybrane aspekty" rozpoczął ks. kan. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Prelegentem był ks. Jerzy Jastrzębski, który zaproponował, aby spojrzeć na nauczanie Stefana Wyszyńskiego o pracy ludzkiej w szerszym kontekście tamtej epoki i zastanowić się, jak to się ma do czasów dzisiejszych. Kardynał hamował niewłaściwe zapędy komunistów, którzy promowali tzw. przodowników pracy. Ludzi, którzy przesadnie dużo pracowali, śrubowali normy i pokazywali, że można zrobić rzeczy niebywałe, żeby zbudować lepszy i bardziej sprawiedliwy świat.

- Dzisiaj mamy też problem. To już nie przodownicy pracy, ale ludzie przesadnie dużo pracują, stają się pracoholikami, popadają w depresję. Widzimy analogie, ludzie rzucają się, za dużo pracują, bo mają coraz większe potrzeby: samochód, mieszkanie, szybko spłacić kredyt - podkreśla prelegent.

Nawiązując do nauczania kard. Wyszyńskiego, ks. Jerzy przypomniał, że praca uświadamia nam, że wszyscy idziemy przez ziemię do nieba. - Musimy ciągle szukać równowagi między ziemią a niebem, tzn. że zbawienie jest łaską i ile bym nie robił, to zawsze jest to łaska Boża i z tą łaską mam współpracować. Zaangażować się w sprawy tego świata i tu jest potrzebne zaangażowanie w sensie duchowym - modlitwa, ale jest też potrzebne rozwijanie talentów, praca, zarabianie pieniędzy, działalność charytatywna. Potrzebne są i ręce złożone, i ręce ubrudzone - podkreślał prelegent.

Jak przypominał ks. Jerzy, Prymas Tysiąclecia podkreślał, że praca zewnętrzna jest wynikiem pracy wewnętrznej. Dawał przykład rośliny, którą widzimy, podziwiamy, ale bez mikroskopu nie zobaczymy przemian, jakie w niej zachodzą. To samo musi się dokonać w naszym życiu. - Chodzi o to, mówi Wyszyński, żeby Bóg był władcą twojej pracy. Bóg jest początkiem i celem twojej pracy. Kto o tym zapomina, popełnia błąd. Nie można pomagać Bogu bez Boga. Przez twoją pracę, mówił Prymas, wypowiadasz miłość do Boga i do ludzi, bo z twojej pracy korzystają. Praca kształtuje pozytywne cechy charakteru - uzasadniał prelegent.

Skutki zewnętrzne pracy prymas zawarł w czterech punktach: rzetelnie pracować, unikać niszczycielstwa i oszczędzać, mniej pożyczać i mniej wynosić, lepiej zaopatrywać ludzi i zaspokajać ich codzienne potrzeby. Ten ostatni punkt, jak zaznaczył prelegent, był dla komunistów m.in. powodem ich niechęci do kard. Wyszyńskiego.

Nie da się pracować bez odpoczynku. - Odpoczynek jest integralną częścią pracy. Nie da się żyć i nie odpoczywać. Kard. Wyszyński uświadamia, że zupełny i owocny odpoczynek po pracy jest możliwy tylko w nastroju dnia świątecznego, gdy człowiek oddaje chwałę Bogu, szczególnie w niedzielę - przypominał prelegent.

Prymas dawał również wskazówki, jak powinni pracować np. prawnicy czy kapłani. - Prawnik decyduje o ludzkim życiu, więc ma coś z Boga i dlatego to jest wielka, zaszczytna i odpowiedzialna służba. Prymas przestrzega prawników i mówi, że najwięcej skarg w Piśmie Świętym nie jest na chorobę, czy nieprzyjaciela. Najwięcej skarg jest na niesprawiedliwość sędziów. Prymas mówił to w okresie stalinizmu, kiedy było ogłoszonych 37 wyroków śmierci. Wykonano ich 19. Wyszyński mówi też o wskazówkach dla kapłanów. W każdej wspólnocie, w każdym czasie są potrzebni kapłani. Oni swoją pracę wykonują przez nauczanie, przez działalność charytatywna i powinni się uczyć współpracy ze świeckimi.

Ks. Jerzy Jastrzębski ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz homiletykę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Obronił pracę doktorską poświęconą nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Wykłada homiletykę, retorykę i nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jest autorem kilku publikacji z zakresu homiletyki i retoryki, pośród których największy rozgłos zyskała książka pt. "Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej" oraz płyty "Pakiet dla rodziny Prymasa Tysiąclecia" i "Pakiet dla państwa Prymasa Tysiąclecia". Należy do Wspólnoty Emmanuel i posługuje jako wikariusz w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim Nowym Mieście.