Nadzwyczajny koncert w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Marta Deka Marta Deka

publikacja 02.10.2020 11:52

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na trzeci, ostatni koncert z cyklu "Muzyczne kremówki". Muzyce towarzyszyć będzie "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II w interpretacji Wojciecha Wysockiego.

Koncert odbędzie się w kościele św. Doroty. Koncert odbędzie się w kościele św. Doroty.
Marta Deka /Foto Gość

Nadzwyczajny koncert w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się 4 października o godz. 15 w XVIII-wiecznym kościele pw. św. Doroty, znajdującym się na terenie skansenu. Wystąpią: Wojciech Wysocki, Alejandrina Vázques Ramirez (Meksyk) - sopran, Jasnogórski Kwartet Wokalny Cantus i Emanuel Bączkowski - organy.

W programie koncertu zostaną zaprezentowane dzieła mistrzów, m.in: J.S. Bacha, J. Haydna, F. Halévy'a, G. Bizeta oraz pieśni polskie. Muzyce towarzyszyć będzie "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II.

Wojciech Wysocki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, szerokiej publiczności znany jest z radiowych Matysiaków oraz seriali telewizyjnych: "Klan", "Na Wspólnej", "Ranczo", a wytrawnym kinomanom - z interesujących ról w filmach m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Tomasza Zygadły, Marka Koterskiego. Dużą popularność przyniosła mu już pierwsza rola filmowa młodego pianisty przygotowującego się do konkursu chopinowskiego w "Con amore" Jana Batorego.

Jasnogórski Kwartet Wokalny Cantus powstały w 1992 roku. Aktualnie tworzą go: Sylwia Piłat - sopran, Lidia Jeziorowska - alt, Przemysław Jeziorowski - tenor, Krzysztof Gajowniczek - baryton. Głównym celem śpiewaczej działalności Kwartetu jest kontynuacja tradycji śpiewu gregoriańskiego na łacińskiej Mszy konwentualnej, która jest odprawiana codziennie w kaplicy Matki Bożej. Kwartet śpiewa również podczas uroczystości kościelnych, związanych z życiem sanktuarium na Jasnej Górze. 

Alejandrina Vázques Ramirez studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytecie Baja California w Meksyku (UABC). Koncertowała we Francji, Hiszpanii, na Kubie, w Rumunii, w Polsce, USA, Austrii i w Meksyku. Jej repertuar jest bardzo bogaty, obejmuje pieśni artystyczne, dzieła muzyki kameralnej, jak również utwory muzyki współczesnej.        

Emanuel Bączkowski to doktor sztuk muzycznych, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. Występował w ramach Europejskich i Międzynarodowych Festiwali Organowych. Koncertuje jako solista i kameralista (Izrael, Włochy, Niemcy, Francja). W bazylikach rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji.

Honorowy patronat nad projektem objęli bp Henryk Tomasik i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Projekt został w całości sfinansowany w formie dotacji celowej ze środków budżetu województwa mazowieckiego.