Poczuj radość Ewangelii

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 04.10.2020 10:50

Diecezjalny finał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Z bp. Adamem Odzimkiem, ks. Jackiem Kucharskim (obok) i ks. Marcinem Rogalą finaliści konkursu oraz ich opiekunowie. Z lewej stoi Wojciech Jarzembiński. Z bp. Adamem Odzimkiem, ks. Jackiem Kucharskim (obok) i ks. Marcinem Rogalą finaliści konkursu oraz ich opiekunowie. Z lewej stoi Wojciech Jarzembiński.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Zakres tematyczny konkursu, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" na rok szkolny 2019/2020, obejmuje Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. Tematyka związana jest z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce w latach 2019-2022, skoncentrowanym na problematyce Eucharystii.

Konkurs ma zachęcać młodzież do czytania i zgłębiania słowa Bożego, ukazywać wartości chrześcijańskie i wywołać w młodych ludziach pragnienie budowania świata, zachowując wierność Ewangelii.

W związku z panującą pandemią COVID-19 bieżąca edycja XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej musiała zostać zawieszona i przełożona na jesień. Konkurs został przeniesiony w sferę online. Po eliminacjach we wrześniu w etapach szkolnym i diecezjalnym do egzaminu ustnego, zgodnie z regulaminem, przystąpiło 7 osób, które spotkały się z komisją konkursową w radomskim kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół średnich z całej diecezji radomskiej.

Odpowiedziom przysłuchiwali się: ks. Marcin Rogala, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" - Oddział Diecezji Radomskiej, Wiktoria Wachowicz, koordynator konkursu w diecezji, i Ewa Białkowska, przewodnicząca Oddziału Radomskiego Civitas Christiana. Komisji konkursowej przewodniczył bp Adam Odzimek, patron konkursu, wraz z ks. dr. Jackiem Kucharskim, moderatorem Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej im. św. Jana Pawła II, który co roku czuwa w komisji nad poprawnością przebiegu etapu diecezjalnego.

Największą liczbę punktów i największym zasobem wiedzy wykazał się na etapie diecezjalnym Wojciech Jarzembiński z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, ministrant, uczeń IV LO im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. - Nie spodziewałem się, że zajmę pierwsze miejsce. Księgi nie były łatwe, szczególnie Księga Liczb była trudna do czytania, bo było tam bardzo dużo informacji, których trzeba było się nauczyć. Bardzo się cieszę, że z Bożą pomocą ten konkurs wygrałem - mówi laureat. - Do udziału w konkursie zachęcali mnie moi katecheci, a znajomość Pisma pomaga mi w codziennym życiu, ponieważ wiele ważnych kwestii związanych z wiarą było w tych księgach wyjaśnionych. Przez poznanie historii Izraela poznałem Boży plan zbawienia dla świata.

Wojciech rusza teraz z przygotowaniami do etapu ogólnopolskiego, który zaplanowany jest na 27 października w Niepokalanowie. Pojedzie tam trójka finalistów etapu diecezjalnego: Wojciech Jarzembiński, Jakub Senator, uczeń Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach, oraz Jakub Kord, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

Wojciech przygotowywał się do konkursu, korzystając ze wskazówek swojej katechetki Małgorzaty Sar. To kolejny finalista, który gruntował swoją wiedzę wspierany doświadczeniem i wiedzą pani Małgorzaty.

- To nie jest tak, że ja "produkuję" laureatów. To jest tak, że Pan Bóg ich ukochał w swoim słowie, a oni na to ukochanie odpowiedzieli. Moim zadaniem jest pokazać im, że w tej miłości Bożej, która jest w słowie, trzeba i należy wzrastać. Myślę, że to nie jest kwestia mojej osoby, bo u nas w szkole - to nie jest tradycja, to jest Boże działanie - dużo ze słowem pracujemy, dużo czytamy. Codziennie w naszej szkole na modlitwie to słowo jest. Myślę, że nasza młodzież, która patrzy na katechetów, widzi nas z Pismem Świętym i oni też nie wstydzą się tego, że czytają słowo, że chcą wzrastać w taki sposób - zapewnia M. Sar.

Ksiądz Kucharski podkreślił, że uczestnicy wykazali się solidną, dość trudną wiedzą, zwłaszcza w odniesieniu do Księgi Liczb. - Bardzo wymagający konkurs, to kolejna edycja, która odsłania, że jakość i poziom zarówno przygotowania, jak i materii, i pytań były na bardzo wysokim poziomie. Słuchając odpowiedzi na pytania, które dotyczyły choćby św. Pawła Apostoła z jego 1 Listu do Koryntian, mogę powiedzieć, że na poziomie samej lektury i czytanych komentarzy bardzo pięknie młodzież zrozumiała przekaz Pawłowy, zwłaszcza ten, który odnosił się do Eucharystii, do tradycji chrześcijańskich, które rodziły się w pierwszym Kościele.

Ksiądz Kucharski podkreślił również, że wielkim szacunkiem darzy wychowawców, katechetów i kapłanów, którzy towarzyszyli finalistom. - Cieszy niegasnący zapał państwa katechetów - mówi.

Biskup Odzimek wyraził szacunek dla wszystkich, którzy podjęli trud pogłębienia Pisma Świętego. Gratulował uczestnikom i dziękował tym, którzy pokazują młodzieży piękno Ewangelii.

- Od 24 lat Civitas Christiana przyjęło w swoich działaniach statutowych, jako jeden z priorytetów, żeby młodzi ludzie sięgnęli po Pismo Święte. To nie jest tylko czytanie, nauczenie się, ale również spotkanie młodych ludzi, radość bycia ze sobą. Choć epidemia krzyżowała nasze konkursowe plany, wpłynęła również na liczbę osób w nim uczestniczących, udało się szczęśliwie na etapie diecezjalnym konkurs przeprowadzić - podsumowuje ks. Rogala.