Doroczna pielgrzymka Rodziny Różańcowej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.10.2020 21:55

To była 13. pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Radomskiej do sanktuarium MB Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.

Pielgrzymce, w której wzięło udział  około tysiąc osób, przewodniczył bp Piotr Turzyński. Pielgrzymce, w której wzięło udział około tysiąc osób, przewodniczył bp Piotr Turzyński.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Pandemia koronowirausa ograniczyła liczbę uczestników, ale i tak w spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów, którzy przybyli z różnych parafii diecezji.

- Przede wszystkim Panu Bogu dziękujemy, że mogliśmy się spotkać, mimo warunków pandemicznych. Na wysokolskich błoniach zgromadziło się ponad tysiąc osób. Żywy Różaniec jest duchową siłą i zapleczem Kościoła. Przed nami kolejny rok, który chcemy przeżyć pod hasłem: "Żywy Różaniec w jedności z Ojcem Świętym i Kościołem". Dlatego zwracamy uwagę na te intencje, które podpowiada nam papież Franciszek. On mówi: Słuchacie o co proszę na audiencjach, także środowych. On daje nam konkretne intencje do omodlenia. I my wsłuchujemy się w ten głos papieża - mówi ks. kan. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium MB Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole i moderator Żywego Różańca w Diecezji Radomskiej.

Doroczne spotkanie wspólnot różańcowych, które gromadzą około 60 tys. osób, działają w parafiach całej diecezji, rozpoczęły Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NM Panny. Był wspólny Różaniec, okazja do spowiedzi oraz konferencja, którą wygłosił ks. Marek Kucharski, proboszcz parafii w Szydłowcu. Głównym punktem pielgrzymki była polowa Msza św. na placu różańcowym, której przewodniczył biskup Piotr Turzyński.

- "Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami". Takie słowa wenecjanie napisali na ścianie kaplicy dedykowanej MB Różańcowej po zwycięstwie nad tureckimi okrętami pod Lepanto - mówił bp Turzyński.

W homilii biskup pomocniczy radomski przypomniał nie tylko morską bitwę pod Lepanto z 1571 roku, która zatrzymała nawałę islamu na Europę, i która dała początek liturgicznemu wspomnieniu Matki Bożej Różańcowej, ale także zwycięstwo pod Wiedniem, ponowne zatrzymanie nawały islamu na Europę, ale także polski triumf nad bolszewikami w 1920 roku, który poprzedziła wielka modlitwa narodu. Zapowiedź tego zwycięstwa usłyszała radomianka i mistyczka Wanda Malczewska.

Homilia bp. Piotra Turzyńskiego:

Po Mszy św. bp Turzyński wręczył dyplomy z podziękowaniami osobom, które od 25 i 50 lat są w Żywym Różańcu.