Uczniowie radomskiego Elektronika pokazali pojazd solarny

Marta Deka Marta Deka

publikacja 06.10.2020 22:38

Ich projekt zwyciężył w XIII edycji regionalnego etapu konkursu "Młody Innowator". W etapie centralnym otrzymał wyróżnienie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Uczniowie z nagrodzonym ekologicznym pojazdem. Uczniowie z nagrodzonym ekologicznym pojazdem.
Marta Deka /Foto Gość

Za nami XXXII Radomskie Dni Techniki, które odbyły się pod hasłem: "Elektromobilność". Wpisują się one w III Mazowieckie Dni Techniki. Inauguracja i wykłady ze względu na pandemię odbyły się online. Na zakończenie przed Domem Technika NOT organizatorzy zaprosili na pokaz samochodów elektrycznych.

- Prezentujemy Nissana Lear oraz Volkswagena Golfa. Te samochody udostępnił Ster Radom. Teslą przyjechała osoba prywatna. Jest też nasza gwiazda, czyli zbudowany przez uczniów Elektronika jednoosobowy bezbateryjny pojazd solarny - mówi Paweł Kubicki, członek zarządu NOT.

Elektryczny jednoosobowy bezbateryjny pojazd solarny to wspólny pomysł uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu i nauczyciela Sławomira Sokołowskiego.

- Postanowiliśmy zrobić coś, co będzie jeździło wyłącznie na energię słoneczną. Pojazd ma panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu, silniki w kołach i przy określonej mocy może przewieźć jedną osobę z prędkością maksymalną 15 km na godzinę. Jest w pełni pojazdem ekologicznym, dlatego że nie ma żadnych baterii. Jego zasięg jest praktycznie nieograniczony, wyłącznie zależy od warunków atmosferycznych. W projekcie uczestniczyło 3 uczniów i jedna uczennica. Dwóch już skończyło szkołę, studiują. Dwie osoby, które zostały, prowadzą dalej ten projekt. Dołączyły do nich dwie osoby z drugich klas. Pojazd będzie rozbudowywany. Ten projekt jest edukacyjny. Uczniowie poznają przede wszystkim nowe technologie i to, co jest teraz na topie, czyli elektromobilność - wyjaśnia S. Sokołowski.

Prace nad pojazdem uczniowie ze swoim nauczyciele rozpoczęli we wrześniu ubiegłego roku. - Największym wyzwaniem była dla nas pandemia, która w marcu przerwała nam ten projekt, dlatego nie wszystko jest skończone. Musimy zrobić system cofania, żeby dało się przełączać między systemem jechania do przodu a cofaniem. To wszystko, co musimy zrobić. Pojazd jest sprawny, jeździ do przodu na panel słoneczny - mówi Wiktor Bal, który jest uczniem III klasy Elektronika o profili automatyk.

Uczniowie ze swoim nauczycielem już myślą o nowym projekcie. Chcą zbudować drona.