Pamiętają o Legionistach

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 27.10.2020 12:29

W kwaterze "Poległym Legionistom na Polu Chwały" na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu Związek Strzelecki oddał honory bohaterom.

Radomscy członkowie Związku Strzeleckiego pamiętają o bohaterach z okresu I wojny światowej. Radomscy członkowie Związku Strzeleckiego pamiętają o bohaterach z okresu I wojny światowej.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Potem wyruszyli na coroczny szlak. W tym roku, z racji pandemii, Związek Strzelecki, organizatora i chętnych do wzięcia udziału w marszu reprezentowało jedynie kilka osób. Uczestnicy obchodu uczcili 106. rocznicę bitwy pod Laskami-Anielinem.

Jesienią 1914 roku, a więc w pierwszych tygodniach wielkiej wojny, zwanej potem I wojną światową, region wokół wiosek Laski, Anielin i Brzustów był miejscem wielkiej bitwy, która do historii przeszła pod nazwą bój pod Laskami - Anielinem. Brali w niej udział żołnierze brygadiera Józefa Piłsudskiego. Bitwa była częścią ofensywy wojsk austro-węgierskich, których zadaniem było zdobycie twierdzy w Dęblinie (Iwanorodzie).

- Pamięć o walkach najdalej wysuniętych oddziałów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego przy armii austro-węgierskiej o wolność Polski, które miały miejsce 106 lat temu to dla nas wielka powinność - mówi Roman Burek, komendant Związku Strzeleckiego w Radomiu.

Był to już "XXIX Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski". Wszystko zaczęło się w 1991 roku. Wtedy to w Radomiu osoby skupione wokół myśli niepodległościowej marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym Strzelcy i miłośnicy czynu legionowego, wspólnie przypomnieli ważną historię. Dotarli do miejsc i śladów świadczących o tych wydarzeniach, przekazów ludności cywilnej - mówi Dariusz Sońta, prezes radomskiego Związku Piłsudczyków i dodaje: - Osoby, dla których bliskie i ważne są tamte czasy, przemierzyli wiele kilometrów po ziemi, na której w 1914 roku na trwałe zapisały się historia i walka Legionistów Józefa Piłsudskiego. 39 lat temu postanowili uczcić te niezwykłe wydarzenia czymś innym dotąd nie spotykanym na tych terenach - marszem.  

Organizatorzy wyznaczyli trasę marszu, aby upamiętnić październikowe boje z 1914 roku. Okazało się, że kontynuując to dzieło, marsz przerodził się w demonstrację patriotyczną ku chwale Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, walczących z moskalami o wolną Polskę oraz wdzięczność tym osobom, którzy w II RP przez wiele lat dbali o upamiętnienie miejsc zlanych krwią Polską.

Tamten bój okazał się ważnym przyczynkiem do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Coroczny Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski odbywa się  w dwóch etapach: Radom-Pionki i Pionki-Żytkowice.

Patronat honorowy nad marszem objęli: Prezydent Miasta Radomia, Starosta Kozienicki i Starosta Radomski.

Współorganizatorami Marszu byli: Związek Piłsudczyków Radom, 42 Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, Gmina Garbatka Letnisko i Miasto Pionki.

Partnerami i sponsorami Marszu byli: ENEA Wytwarzanie, RDLP w Radomiu Nadleśnictwo Zwoleń, PSP w Laskach, Fabryka Broni i Zakład Karny Żytkowice.