Pod Radomiem sprofanowano kapliczkę

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 19.11.2020 20:15

W Krogulczy Mokrej nieznani sprawcy odcięli dłoń i palce zabytkowej drewnianej figury św. Jana Nepomucena.

Sprawca lub sprawcy posłużyli się jakimś narzędziem, odcinając lewą dłoń i palce prawej ręki zabytkowej figury św. Jana Nepomucena. Sprawca lub sprawcy posłużyli się jakimś narzędziem, odcinając lewą dłoń i palce prawej ręki zabytkowej figury św. Jana Nepomucena.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Niełatwo znaleźć tę kapliczkę. Wyposażeni w informacje od proboszcza ruszamy, by ją odnaleźć. Jesteśmy blisko, ale dla pewności pytamy kobietę jadącą na rowerze. - Tak, to bardzo blisko. Za tym zakrętem w prawo, a na końcu w lewo i zaraz za tym zakrętem stoi kapliczka. Ale wiecie, że jakieś łobuzy bez serca zniszczyli figurę św. Jana? - mówi kobieta.

Kapliczka stoi na skraju wioski. Tu kończy się asfaltowa droga, a zaczyna droga polna przez las do wioski Guzów. W ewidencji zabytków Gminy Orońsko istnieje informacja, że kapliczka pochodzi z 1. ćwierci XX w.

- To zabytkowa kapliczka. Gdy niedawno postanowiliśmy ją odnowić, nasza gmina podjęła się pomocy i wsparcia, właśnie z racji na to, że jest to zabytek. Ja z duszpasterzami oraz parafianie jesteśmy głęboko zasmuceni i oburzeni tą dewastacją i profanacją. Dłonie zostały odcięte jakimś narzędziem, a nie oderwane. Czemu sprawca czy sprawcy to zrobili? Co popchnęło do tego czynu? Skąd inspiracja? Modlimy się o nawrócenie dla kogoś, kto podniósł rękę na świętość oraz nie uszanował zabytkowej pamiątki z przeszłości - mówi zasmucony ks. kan. Bolesław Mikrut, proboszcz parafii Orońsko, na terenie której leży Krogulcza.

Obecnie trwa szacowanie wartości uszkodzeń figury. Po tym ma zostać złożone formalne zawiadomienie z Urzędu Gminy w Orońsku.

O pomoc w ustaleniu sprawcy lub sprawców ze specjalnym apelem zwrócił się wójt Gminy Orońsko.

Oto komunikat:

"Drodzy Mieszkańcy!!!

Zwracam się z prośbą o udostępnienie wszelkich informacji dotyczących osób, które mogły przyczynić się do dewastacji kapliczki św. Jana Nepomucena, znajdującej się w Krogulczy Mokrej.

Jeśli wiedzą Państwo, kto i w jakich okolicznościach mógł dokonać zniszczeń, bardzo proszę o kontakt.

Urząd Gminy w Orońsku. tel. /48/ 618 59 00

e-mail: gmina@oronsko.pl

Wójt Gminy Orońsko".

Św. Jan Nepomucen poniósł śmierć męczeńską, odmawiając ujawnienia tajemnicy spowiedzi małżonki królewskiej, królowej Zofii. Uważany jest za pierwszego męczennika tajemnicy spowiedzi.

Jan urodził się w 1348 r. w Pomuku (późniejsza nazwa Nepomuk) koło czeskiej Pragi. W 1380 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był biskupim notariuszem. Studiował w Pradze i w Padwie. Pełnił ważny urząd wikariusza biskupiego.

Podczas sporu między królem Wacławem IV Luksemburczykiem a arcybiskupem Pragi Jan został uwięziony i 20 marca 1393 r. poddany torturom. Według relacji brał w nich udział sam król. Potem na pół żywego Jana zrzucono w nocy z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy, która przepływa przez Pragę.

Kult męczennika szerzył się bardzo szybko po jego śmierci. Został ogłoszony świętym w 1729 roku.

Jest patronem zakonu jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów. Śladami niegdyś bardzo żywego kultu św. Jana Nepomucena są liczne figury stawiane zazwyczaj na rozstajach dróg i w okolicy przepraw rzecznych. Wiele takich figur można spotkać w całej Polsce. Jest także popularnym patronem kościołów i parafii. W ikonografii Święty przedstawiany jest w stroju kapłańskim, w sutannie, rokiecie, birecie. W ręku palma męczeńska. Niekiedy trzyma palec na ustach (symbol zachowanej tajemnicy). Jego atrybutami są: klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most, z którego został zrzucony, pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd, wieniec z gwiazd - w środku napis TACUI - "milczałem"; woda, zamek.

Informacja o świętym za: https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-21a.php3