Od transmisji do ponownego uczestnictwa

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 22.11.2020 08:50

Bp Henryk Tomasik prosi, by odwiedzać świątynie w ciągu tygodnia, modląc się przed Najświętszym Sakramentem.

Transmisja jest czyś wyjątkowym. Ona powinna pogłębić w nas pragnienie realnego uczestnictwa we Mszy św. Transmisja jest czyś wyjątkowym. Ona powinna pogłębić w nas pragnienie realnego uczestnictwa we Mszy św.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W cotygodniowej audycji „Kwadrans dla pasterza”, emitowanej na antenie Radia Plus Radom, ordynariusz radomski odniósł się do kwestii, jak pandemia wpływa na nasze więzi z parafią. Pytał o to ks. Jacek Wieczorek, dyrektor rozgłośni: - Globalizacja i świat cyfrowy zmieniają więź z parafią. Ale do tego pandemia też zmienia tę więź, która jest nie tylko przestrzenią geograficzną, ale także egzystencjalną. Czy nie ma obaw, że nasze zakorzenienie w parafii poprzez szukanie co tydzień nowych transmisji Mszy św. w sieci osłabi te więź z własną parafią.

- Jesteśmy dziećmi czasu, epoki i miejsca. Warunki, w których się znajdujemy, modyfikują nasz sposób myślenia. Ale nie znaczy, że one muszą nas determinować. Proszę zauważyć, że wszystko sprowadza się do tego, jak patrzę na niedzielną Mszę św., na udział  we Mszy św. Czy mam być tylko obserwatorem? - wtedy transmisja wystarczy. Czy mam być uczestnikiem? - Wtedy transmisja nie wystarczy. Transmisja jest czymś wyjątkowym. To nie jest norma, to jest wyjątkowe, na zasadzie dyspensy. Dyspensa nie jest obowiązkiem. Chciałbym, żebyśmy zauważyli potrzebę naturalnej, fizycznej obecności na Mszy św. - mówi bp Tomasik i dodaje: - Bardzo ważny jest nasz osobisty kontakt z liturgią, ze świątynią, z miejscem sprawowania Eucharystii. To jest norma. Natomiast transmisja jest czyś wyjątkowym. Ona powinna pogłębić w nas pragnienie realnego uczestnictwa we Mszy św. I tutaj mam gorącą prośbę do rodziców. Bardzo proszę, abyśmy niezależnie od tego, jak sobie poradzimy z niedzielną Mszą św., bo wiadomo, jeszcze nas obowiązują te rygory. Ale dobrze byłoby, abyśmy znaleźli czas na indywidualne nawiedzenie kościoła ze swoimi dziećmi w ciągu tygodnia. Byśmy pokazali, jak należy się zachować, byśmy wspólnie pomodlili się przed Najświętszym Sakramentem, powiedzieli o tabernakulum, o ołtarzu, o Najświętszym Sakramencie, o ambonie, o tym, gdzie się znajdujemy, jak się należy zachować, byśmy fizycznie byli obecni przy Chrystusie Eucharystycznym.