Srebrny jubileusz Domowego Kościoła w Starachowicach

Marta Deka Marta Deka

publikacja 25.11.2020 12:03

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach Domowy Kościół, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie, obchodził 25-lecie istnienia.

Po Mszy św. uczestnicy jubileuszowych uroczystości stanęli do wspólnej fotografii. Po Mszy św. uczestnicy jubileuszowych uroczystości stanęli do wspólnej fotografii.
Ks. Karol Kostecki

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył proboszcz ks. Andrzej Kania. - Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie umyślnie tworzona od samego początku przez ks. inf. Stanisława Pinderę atmosfera tej parafii, w której nie ma miejsca na indywidualizm, ale na prawdziwe piękno w wielości i różnorodności wspomagających się nawzajem grup oraz kapłanów - powiedział proboszcz.

Pierwszy krąg Domowego Kościoła powstał 19 listopada 1995 roku. Do formacji w nim - dzięki zaangażowaniu ks. Andrzeja Kani i ks. Mirosława Nowaka, ówczesnych wikariuszy - zaproszonych zostało kilka małżeństw.

- Przez lata na różnych etapach formowało się w nim 11 rodzin, a duchową opiekę sprawowało 5 kapłanów - ks. A. Kania, ks. M. Nowak, ks. Mariusz Wincewicz, ks. Dariusz Krok. Teraz moderatorem wspólnoty jest wikariusz ks. Damian Spiżewski. Obecnie krąg skupia 4 rodziny: Artura i Agnieszkę Kubasów, Zbigniewa i Annę Lipców, Wiesława i Marię Salwów oraz Leszka i Teodorę Waksmundzkich - wylicza wikariusz ks. Karol Kostecki. - Ewangeliczna przypowieść o 10 minach stanowi doskonały komentarz do przeżywanej w parafii uroczystości 25-lecia istnienia Domowego Kościoła. Dar bycia we wspólnocie i formacji w Ruchu-Światło Życie jest niczym mina, którą należy pomnażać nie tylko dla dobra swojej rodziny, ale dla całego Kościoła - dodaje ks. Kostecki.

Życzenia jubilatom złożyli para rejonowa Agnieszka i Sebastian Wyborscy oraz ks. Krzysztof Dukielski, ks. Przemysław Wójcik i s. Małgorzata Kobylarz, moderatorzy diecezjalni Ruchu.

Wyrazy uznania dla rodzin wyrazili młodzi oazowicze. Animatorka Iga Hamera podkreśliła, że codzienne świadectwo i przykład ich życia jest dla młodych czytelnym znakiem i zaproszeniem do kontynuowania formacji oazowej w dorosłym życiu.

Obecnie Domowy Kościół w parafii MB Nieustającej Pomocy skupia 6 kręgów. Formuje się w nich 28 małżeństw. 

- W czasach, gdy benzyna była po 1,5 zł, chleb kosztował 50 gr, a najmłodszy wikariusz naszej parafii był w przedszkolu, wy rozpoczęliście przygodę życia, inicjując spotkania pierwszego Kręgu Domowego Kościoła - powiedział Łukasz Cieśla, składając życzenia w imieniu pozostałych kręgów.