Wymiana strzech w skansenie

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 26.11.2020 18:33

Te pokrycia dachowe na obiektach w Muzeum Wsi Radomskiej wyglądają pięknie, ale nie są zbyt trwałe.

 Wymiana części strzechy na okólniku z Solca. Wymiana części strzechy na okólniku z Solca.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Muzeum Wsi Radomskiej, tak jak i inne obiekty kultury, zamknięto dla turystów z powodu pandemii, ale to nie znaczy, że tam nic się nie dzieje. Do końca listopada zaplanowana jest wymiana fragmentów strzech na obiektach muzealnych.

Stodoła z Grójca to sześcioboczny budynek o wysokości 12 metrów i powierzchni strzechy 500 m kw., zwieńczonej wieżyczką. Bryła budynku jest obca architektonicznie dla okolicznego pejzażu. Ten specyficzny budynek zbudowany był przez rosyjskich właścicieli, którzy przejęli majątek szlachecki w Grójcu po powstaniu styczniowym. Obiekt wzorowany jest na stodołach wielkoruskich.

- Wieżyczka ma pochylenie połaci dachowej wynoszącej 30 stopni. Strzechę można stosować tylko na dachach, których spadek jest 45 stopni. Ta strzecha  na wieżyczce nigdy nie pełniła dobrze swojej funkcji i przesiąkała. Bieżące naprawy niewiele dawały i były zawsze trudne, bo obiekt jest wysoki. Chcąc zabezpieczyć znajdującą się w tym obiekcie kolekcję, po konsultacjach z konserwatorem, zdecydowaliśmy się pokrycie wieżyczki zmienić na gont. Połacie główne pozostały dalej pokryte strzechą - mówi Andrzej Żytnicki, kierownik działu architektury ludowej w MWR.

Wieżyczka na stodole z Grójca została pokryta gontem.   Wieżyczka na stodole z Grójca została pokryta gontem.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Wymieniona już została strzecha na budynku kamiennej obory. To obiekt na terenie zagrody z Alojzowa, gdzie mieszkają gospodarskie zwierzęta.

- Ta strzecha miała około 15 lat, porobiły się na niej bruzdy. Staramy się sukcesywnie na naszych obiektach wymieniać strzechy co 15 lat, bo podlegają procesom korozji biologicznej. Niestety słoma, którą teraz mamy nie jest taka sama jak kiedyś - podkreśla Żytnicki. - Naprawa fragmentów strzechy trwa też na okólniku z Solca, zamkniętym w czworobok zespole budynków inwentarskich i magazynowych. Wymieniamy tam fragmenty dachu - dopowiada.

Na remonty Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 224 tys. zł. Łącznie zostanie wymienione 339 metrów kwadratowych pokryć dachowych.