Czynić Pana Boga Wielkim Obecnym

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.11.2020 09:01

Zdaniem bp. Henryka Tomasika, który głosił konferencje podczas dni duszpasterskich, to najważniejsze z zadań, jakie obecnie staje przed kapłanami.

Po osobistej adoracji kapłani przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po osobistej adoracji kapłani przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Ordynariusz radomski podkreśla, że w rozmowie z przeciwnikami Kościoła potrzeba kultury dialogu, ale także tradycyjnej chrześcijańskiej apologetyki, szukającej argumentów w obronie wiary i nauczania Kościoła.

W diecezji radomskiej zakończyły się cykliczne dni duszpasterskie. W ubiegłych latach odbywały się w gmachu radomskiego seminarium. Obecnie, z racji trwającej pandemii, zostały zorganizowane w 10 parafiach, korzystając z większych kościołów diecezji. Odbyły się one w: Błotnicy, Kałkowie, Końskich (kościół Chrystusa Odkupiciela), Kozienicach (kościół Świętej Rodziny), Krępie Kościelnej, Opocznie (kościół Podwyższenia Krzyża Świętego), Paradyżu-Wielkiej Woli, Radomiu (kościół MB Królowej Świata oraz bazylika św. Kazimierza) i Skarżysku-Kamiennej (bazylika MB Miłosierdzia).

W konferencji dla duszpasterzy bp Tomasik ocenił sytuację, w jakiej znalazł się Kościół w Polsce. U początku przywołał prorocze słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas ostatniej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny w 2002 roku: "Człowiek nierzadko żyje tak, jakby Boga nie było. A nawet stawia samego siebie na Jego miejscu. Odrzucając Boże prawa i zasady moralne, otwarcie występuje się przeciw rodzinie. Na wiele sposobów usiłuje się znów zagłuszyć głos Pana Boga w ludzkich sercach, a Jego samego uczynić Wielkim Nieobecnym w kulturze i społecznej świadomości narodów".

- To niezwykle ważne słowa. One są testamentem i zadaniem duszpasterskim. Świat chce uczynić Pana Boga Wielkim Nieobecnym. Czyni to w różny sposób - ostrzegał ordynariusz. Stawiając diagnozę odnośnie do współczesnego ateizmu, bp Tomasik wskazuje na ateizm praktyczny. Nie podejmuje się dziś nawet pytań o istnienie Pana Boga, o sprawy wiary, religii. Człowiek żyje tak, jakby Pan Bóg nie istniał. U fundamentu ateizmu praktycznego ordynariusz radomski stawia ateizm antropologiczny. To postawa, która odrzuca prawdę o istnieniu Pana Boga w imię wolności człowieka. - To, co się w tej chwili dzieje w Polsce, to jest właśnie ten rodzaj ateizmu - podkreślał ordynariusz.

Czynienie Pana Boga Wielkim Obecnym - zdaniem bp. Tomasika - dokonuje się przez dążenie do tego, aby wiara kapłana była głębiej przeżywana, przemodlona i odważnie wyznawana. Wszystko zaczyna się od wiary kapłana, która między innymi wyraża się przez piękno i głębię liturgii oraz przez kulturę dialogu.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 49 na 6 grudnia.