Zaproszenie do duchowej terapii

Marta Deka Marta Deka

publikacja 05.12.2020 17:12

W kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbył się adwentowy dzień skupienia służby zdrowia, którego tematem były słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: "Lekarzu, ulecz samego siebie".

Dzień skupienia poprowadził ks. Radosław Kacprzak. Dzień skupienia poprowadził ks. Radosław Kacprzak.
Marta Deka /Foto Gość

Adwentowy dzień skupienia od wielu lat jest stałym punktem duchowej formacji pracowników służby zdrowia diecezji radomskiej. - Mimo trudności związanych z reżimem sanitarnym, chcieliśmy kontynuować tradycję wspólnej modlitwy i refleksji nad współczesnymi wyzwaniami stojącymi przed pracownikami służby zdrowia. W tym trudnym czasie wszyscy potrzebujemy duchowego wsparcia płynącego z modlitwy i wzajemnego świadectwa wiary w Bożą Opatrzność - mówi ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Tematem spotkania były słowa: "Lekarzu, ulecz samego siebie". Zaproponował go ks. dr Radosław Kacprzak, kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie oraz wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, który poprowadził dzień skupienia.

- To jest hasło zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza. To jest piękna Ewangelia, gdzie spotykamy się z ogromem miłosierdzia Bożego. Może hasło: "Lekarzu, ulecz samego siebie", brzmi prowokacyjnie, ale każdy z nas jest zaproszony do tego, żeby przypatrzeć się swojemu sercu i zobaczyć, że ważne w naszym życiu jest to, żeby uzdrowić swoje serce i wnętrze. To dotyczy nie tylko lekarza, ale każdy z nas jest lekarzem swojego życia pod warunkiem, że będzie miał wzrok utkwiony w tego najważniejszego Lekarza - Jezusa Chrystusa, bo zdanie to jest dalszą częścią fragmentu Ewangelii, który zaczyna się słowami: "A oczy były w Nim utkwione". Trzeba najpierw utkwić wzrok w Jezusie, a potem spotkać się z samym sobą i zobaczyć, że potrzebuję uzdrowienia - wyjaśnia ks. Kacprzak.

W czasie dnia skupienia ks. Kacprzak chciał przede wszystkim zaprosić uczestników do duchowej terapii. - Leczymy ciało, ale żeby leczyć ciało, trzeba też uwzględnić wymiar duchowy. To dotyczy nie tylko pracowników służby zdrowia, ale każdego człowieka. W tym okresie napięcia epidemii, który przeżywamy, warto zwrócić uwagę na to, że ta sfera duchowa w naszym życiu jest najważniejsza. Ciało jest ważne, bo jest świątynią Ducha Świętego, ale najważniejsze jest to, żebyśmy zadbali o swoją duszę - mówi ks. Kacprzak.

W czasie modlitewnego spotkania był czas przede wszystkim na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy mieli też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Uczestniczyli w Mszy św. - Poznali też wspaniałą postać polskiej lekarki dr Wandy Błeńskiej, która swoje życie poświęciła dla chorych na trąd. Przykład jej życia na nowo wlał w nasze serca entuzjazm i zaufanie Bogu w tym trudnym czasie epidemii - mówi ks. Wójcik.

Mszę św. celebrowali (od lewej) ks. Przemysław Wójcik, ks. Mirosław Bandos, kapelani w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, ks. Radosław Kacprzak i ks. Konrad Wójcik.   Mszę św. celebrowali (od lewej) ks. Przemysław Wójcik, ks. Mirosław Bandos, kapelani w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, ks. Radosław Kacprzak i ks. Konrad Wójcik.
Marta Deka /Foto Gość