Adwent w Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 10.12.2020 19:34

Nie mogli spotykać się tak, jak w poprzednich latach, ale nie zrezygnowali z patronalnego święta i formacyjnych konferencji.

Poniedziałkowe konferencje gromadzą animatorów on-line. Poniedziałkowe konferencje gromadzą animatorów on-line.
Archiwum Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej

Zgodnie z wolą sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oaz, to Niepokalana została wybrana na Patronkę ruchu, a 8 grudnia jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie. W ośrodku Betania w Pionkach, podzieleni na małe grupy, zachowując zasady sanitarne, zorganizowali kilkugodzinną adorację Najświętszego Sakramentu.

- Zawierzaliśmy naszej Patronce cały Ruch Światło-Życie Diecezji Radomskiej, nasze wspólnoty, diakonie oraz samych siebie. Diakonia Modlitwy we współpracy z Diakonią Formacji Diakonii oraz moderatorami diecezjalnymi przygotowała program adoracji, gdzie poszczególne diakonie: Ewangelizacji, Misyjna, Życia, Komunikowania społecznego, Liturgiczna, Społeczna, Muzyczna, Wyzwolenia, Oaz Rekolekcyjnych, Formacji diakonii, Modlitwy trwały na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem - relacjonuje Anna Karbownik, odpowiedzialna Diakonii Modlitwy w Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

Adoracja rozpoczęła się o 19.00 i trwała do północy. - Przedstawiciele poszczególnych diakonii, w wyznaczonej dla nich godzinie rozważali teksty ks. Franciszka Blachnickiego na temat oddania i zawierzenia, które były wprowadzeniem do punktu kulminacyjnego, którym było zawierzenie Matce Bożej. Przez wstawiennictwo Niepokalanej prosiliśmy o potrzebne dla nas łaski, szczególnie w tym trudnym czasie rozeznawania dla ruchu i całego Kościoła. Zawierzaliśmy wszystkich członków ruchu, wszelkie działania i inicjatywy - mówi Anna.

Oprócz patronalnego święta animatorzy mają w Adwencie swoje formacyjne poniedziałki.

- Można było przypuszczać, że pandemia odbierze nam możliwość normalnej formacji. Musieliśmy odwołać Oazy Modlitwy i Szkoły Animatora, czyli podstawowe wydarzenia, które kształtowały duchowość uczestników i animatorów. Jesteśmy jednak świadomi, że siła ruchu zależy przede wszystkim od osobistego zmierzania do świętości samych animatorów. Dlatego postawiliśmy w tej sytuacji najpierw na samych animatorów - mówi Beata Kurowska, członek Diakonii Formacji Diakonii i odpowiedzialna Diakonii Komunikowania Społecznego.

Diakonia Formacji Diakonii za cel stawia sobie troskę o animatorów. - Do tej pory zajmowaliśmy się przygotowaniem treści i świadectw na Szkołach Animatora. Udało nam się również zorganizować pierwsze w naszym ruchu rekolekcje w ciszy. Teraz uczymy się formować innymi drogami, szczególnie tą internetową, dlatego z pomocą księży moderatorów postanowiliśmy zorganizować szereg spotkań on-line - wyjaśnia Beata.

Te spotkania odbywają się wieczorami we wszystkie poniedziałki Adwentu. - Cały czas rozeznajemy potrzeby animatorów, którzy są na etapie wkraczania w dorosłość. Szczególnie stawiamy nacisk na codzienny namiot spotkania, czyli osobistą modlitwę, i Eucharystię. Chcemy również dać animatorom wiedzę, która pomoże po prostu dobrze żyć, budować relacje. Naszą pierwszą prelegentką na spotkaniu on-line była pani Anna Ostatek, która opowiedziała nam o naprotechnologii, rozpoznawaniu płodności, budowaniu relacji przed małżeństwem, planowaniu rodziny oraz czystości przedmałżeńskiej. W drugim tygodniu Adwentu gościliśmy ks. Karola Kowalczyka, który przedstawił nam temat kierownictwa duchowego. Przed nami jeszcze dwa adwentowe spotkania. Możemy zdradzić, że kolejne będzie dotykało tematu depresji - jak samemu uchronić się od niej, ale także jak towarzyszyć w tej chorobie innym, ponieważ coraz częściej spotykamy się na rekolekcjach wakacyjnych z dziećmi i młodzieżą, którzy przeżywają stany depresyjne - wyjaśnia animatorka.

Oazowicze zdają sobie sprawę, że internetowa formacja nie zakończy się wraz z Adwentem. Sami zauważają, że forma on-line daje pewne możliwości, jakich nie było wcześniej: - Przed pandemią spotkania organizowaliśmy tylko w weekendy, ponieważ znaczna część animatorów studiuje i mieszka na co dzień w różnych miastach. Teraz rozważamy możliwość internetowych konferencji w trakcie tygodnia. Na pewno te spotkania w przyszłości odbywałyby się rzadziej, żeby nie przysłonić tych najbardziej wartościowych spotkań na żywo. Niemniej jednak jest to ciekawy sposób na uzupełnienie tej duchowej formacji, którą odbywaliśmy na Szkołach Animatora - podkreśla B. Kurowska.

Adoracja w kaplicy ośrodka Betania.   Adoracja w kaplicy ośrodka Betania.
Archiwum Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej