Spotkania ze św. Józefem

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 23.01.2021 12:49

Nowa inicjatywa Dzieła Biblijnego i zaproszenie do kościoła na Janiszpolu.

Eucharystia podczas styczniowego spotkania biblijnego. Od lewej ks. Przemysław Wójcik, ks. Jacek Kucharski, ks. kan. Jerzy Szpytma. Eucharystia podczas styczniowego spotkania biblijnego. Od lewej ks. Przemysław Wójcik, ks. Jacek Kucharski, ks. kan. Jerzy Szpytma.
Archiwum ks. Jacka Kucharskiego

Uniwersytet Biblijny dla Dzieci, Szkoła Biblijna dla Dorosłych im. św. Hieronima, Kleryckie Koło Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej oraz liczne grupy biblijne rozsiane po całej diecezji to plon istniejącego od 2008 roku Radomskiego Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Kieruje nim od listopada 2007 roku ks. Jacek Kucharski, wykładowca biblistyki i moderator diecezjalny.

Pośród przygotowanych przez RDB inicjatyw, które w dobie epidemii wymuszają nowe wyzwania i formy działania, są zainaugurowane w styczniu „Spotkania ze św. Józefem”.

Inspiracją dla ich organizacji był ogłoszony w Kościele powszechnym przez papieża Franciszka „Rok Świętego Józefa” oraz opublikowany z tej racji List apostolski „Patris corde” – Ojcowskim sercem.

- Pragniemy wpisać się w rytm życia duszpasterskiego Kościoła powszechnego, ale tym samym odkryć niesamowitą i głęboką postać Oblubieńca Maryi, opiekuna Odkupiciela, Ojca Świętej Rodziny z Nazaretu oraz wzorca dla każdego mężczyzny. To także sposobność, aby poprzez modlitwę różańcową i litanię do św. Józefa wypraszać przez jego wstawiennictwo odwagę do godnego wypełniania swego powołania dla młodzieży męskiej, ojców i mężów - mówi ks. Kucharski.

Spotkania będą się odbywać każdego 13 dnia miesiąca w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Radomiu na Janiszpolu. Najbliższe spotkanie 13 lutego o godz. 19.

Jak podkreśla moderator RDB, Szkoła Biblijna wpisuje się nie tylko w życie duszpasterskie diecezji, ale jest realizacją słów, które przywołał w Liście apostolskim „Aperuit illis”, ustanawiającym Niedzielę Słowa Bożego Ojciec Święty Franciszek, że: „Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Biblia należy przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie”.