Bp Marek Solarczyk jako pierwszy przyjął na głowę popiół

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 17.02.2021 20:33

Ordynariusz radomski w Środę Popielcową przewodniczył wieczornej Mszy św. w radomskiej katedrze.

W tym roku obrzęd nałożenia popiołu odbywał się w milczeniu. W tym roku obrzęd nałożenia popiołu odbywał się w milczeniu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Przed południem bp Solarczyk modlił się w kolejnym sanktuarium diecezji radomskiej. Tym razem było to sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli-Paradyżu.

- Moi drodzy! Środa Popielcowa. Rozpoczynamy ten wyjątkowy czas Wielkiego Postu. Kojarzymy go z naszymi postanowieniami, z pewnymi ograniczeniami. Ale przede wszystkim to jest ten czas oraz tajemnica obecności i działania Boga, Jego życia, Jego miłości. Dlatego stajemy, aby to dostrzec i przyjąć, aby tymi darami Boga wypełnić nasze życie - powiedział ordynariusz na rozpoczęcie liturgii w katedrze.

W homilii biskup Marek podkreślił, że czas Wielkiego Postu to okazja do udoskonalenia naszego życia z Bogiem. - Liturgia słowa Środy Popielcowej daje nam wielką okazję do tego, abyśmy przyjęli i podjęli refleksję nad tym, co tak naprawdę oznacza pokuta. Wielki Post jest czasem pokuty, czyli troską o udoskonalenie życia z Bogiem. Każdy z nas za chwilę pochyli głowę, aby przyjąć popiół. Nie dlatego, że tak zawsze się robi w Popielec, ale prosząc Boga o pojednanie. Naszymi rękami Bóg dotyka drugiego człowieka i ofiarowuje mu miłość. Niech czas Wielkiego Postu przyniesie tę bliskość, potwierdzi wartość naszego poświęcenia, naszych życiowych powołań i z Bożą pomocą objawi piękno Bożych darów - mówił bp Solarczyk.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

W tym roku, zgodnie z zaleceniem Stolicy Apostolskiej, z powodu pandemii zmieniony został obrzęd posypania głów popiołem. Tylko bp Solarczyk po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą, zwrócił się do wiernych, wypowiadając jeden raz: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Potem on i kapłani nakładali popiół na głowy wiernych w milczeniu. Podobnie było w innych świątyniach.