Życzenia od pierwszej damy i premiera RP dla Lucyny Adamkiewicz

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 18.02.2021 14:04

"Jest Pani świadkiem historii i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku" - napisał Mateusz Morawiecki.

 Życzenia osobiście złożyła pani Lucynie Adamkiewicz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Życzenia osobiście złożyła pani Lucynie Adamkiewicz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Łukasz Mierzejewski

W Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu świętowano 94. urodziny Lucyny Adamkiewicz, świadka historii z czasów II wojny światowej. Życzenia osobiście złożyła jej Agata Kornhauser-Duda.

Urodzinowa uroczystość odbyła się w świetlicy placówki, a uczestniczyli w niej: w imieniu Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia - Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu, Renata Pogodzińska dyrektor DPS WWiP w Radomiu, mieszkańcy oraz pracownicy Domu. Uroczystość odbywała się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Życzenia Jubilatce  przesłał również Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów RP: "Jestem pełen podziwu dla Pani niezłomnej postawy i dramatycznej życiowej drogi. Jest Pani świadkiem historii i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku". List odczytała Renata Pogodzińska, dyrektor DPS WWiP, a następnie złożyła życzenia Jubilatce. - Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu urodzinowego proszę przyjąć gratulacje z wyrazami serdeczności i szacunku. Z prawdziwą przyjemnością życzę dobrego zdrowia, aby kolejne lata były szczęśliwe, pełne miłości od najbliższych oraz satysfakcji z dokonań rodaków na rzecz Polski, umiłowanej ojczyzny - mówiła dyrektor. Życzenia drogą elektroniczną przekazali uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali.

Jubilatka z Renatą Pogodzińską i Sebastianem Równym.   Jubilatka z Renatą Pogodzińską i Sebastianem Równym.
Małgorzata Murdza

Podczas spotkania był czas na wspomnienia i przegląd zdjęć. - Walczyliśmy nie dla tytułów i zaszczytów, ale dla Ojczyzny - podkreśliła pani Adamkiewicz.  

Lucyna Adamkiewicz to osoba o wyjątkowym życiorysie: żołnierz Armii Krajowej, łączniczka w powstaniu warszawskim, więźniarka hitlerowskich obozów zagłady Auschwitz i Mauthausen. Posiada wiele odznaczeń państwowych m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oświęcimski, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Medal „Pro Patria”. Pani Lucyna chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami z czasów wojny, jest zapraszana na spotkania z młodzieżą.