Męski Różaniec w Pionkach

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.02.2021 21:45

Pierwsze modlitewne spotkanie mężczyzn, wzorowane na spotkaniach radomskich, odbyło się w kościele pw. św. Barbary w Pionkach.

Na każde "Ojcze nasz" uczestnicy wznosili różańce. Na każde "Ojcze nasz" uczestnicy wznosili różańce.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W Radomiu od kilkunastu miesięcy organizują je Rycerze Kolumba. Przyświeca im hasło: "Weź syna, nie zapomnij o ojcu!". - Zainspirowali nas bracia z Radomia. Pragnęliśmy także tutaj w Pionkach stworzyć coś takiego. Rozpoczynamy w parafii św. Barbary, przy której działa nasza Rada 15 631. W kolejnych miesiącach będziemy organizowali Męskie Różańce w parafiach Pionek i dekanatu Ponikowskiego. Za miesiąc spotkamy się w parafii MB Królowej Polski - wyjaśnia Michał Kustra, Wielki Rycerz Rycerzy Kolumba w Pionkach.

Rada w Pionkach za rok będzie obchodzić 10-lecie działalności. Dziś gromadzi 67 rycerzy z miasta, ale nie tylko. - Oprócz braci z Pionek mamy 10 mężczyzn ze Zwolenia. Z naszej rady wyodrębniła się samodzielna rada w Górze Puławskiej. Bo trzeba przypomnieć, by powstała samodzielna rada, trzeba 20 rycerzy. Jesteśmy jakimś dobrym rozsadnikiem dobrej sprawy. Przez lata naszej działalności organizowaliśmy Orszaki Trzech Króli, zapewnialiśmy służby porządkowe pieszej pielgrzymki z Pionek na Jasną Górę, a także organizowaliśmy bale charytatywne. Ostatnio wsparliśmy Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu - mówi M. Kustra.

Modlitewne spotkanie mężczyzn w Pionkach rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył ks. kan. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba, i jeden z inicjatorów Męskiego Różańca. Po Eucharystii świadectwo wygłosił Andrzej Anasiak, były rycerz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. - Dziś młodemu pokoleniu potrzeba świadectwa mężczyzn. A czy może być lepsze świadectwo mężczyzny niż to, gdy z żoną i dziećmi idzie w niedzielę na Mszę św.? Czy potrzeba czegoś więcej, niż to, gdy mężczyzna ojciec zabiera dzieci samochodem do szkoły i wyjazd rozpoczyna modlitwą? - pytał A. Anasiak. W słowie świadectwa zachęcał obecnych, by mężczyźni wybrali sobie świętego patrona, także jako wzór postępowania. Zaproponował trzy postacie: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i bł. Michaela J. McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. - Ważną podpowiedź na nasze czasy zostawił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, gdy mówił: Mężczyzna pracujący ciężko bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem dreptał po ziemi - podkreślał A. Anasiak.

Po świadectwie rozpoczęła się wspólna modlitwa różańcowa. Rozważania prowadził Michał Kustra. Zwyczajem z Radomia na każde "Ojcze nasz" uczestnicy wznosili różańce, a każde "Zdrowaś Maryjo" odmawiali, klęcząc.