Relikwie bł. ks. Michaela McGivneya na radomskim Kapturze

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 21.02.2021 14:57

Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św., podczas której do kościoła MB Częstochowskiej zostały wprowadzone relikwie założyciela Rycerzy Kolumba.

Uroczyste okadzenie relikwii. Uroczyste okadzenie relikwii.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Tym samym rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionego po Polsce, która potrwa przez najbliższy rok. Radości z tego faktu nie kryje ks. kan. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba i proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu. - Rada Rycerzy Kolumba działa w naszej parafii od 15 lat. Jest jedną z najstarszych w Polsce. Cieszy nas, że obok Częstochowy i Rzeszowa to właśnie Radom, nasza parafia, otrzymały relikwie bł. ks. Michaela McGivneya - mówi proboszcz.

- To błogosławiony, który tak bardzo mocno przypomina nam o konieczności budowania męskiej duchowości i podpowiada dzisiejszym duszpasterzom, jak pracować z mężczyznami. A do tego wielkim znakiem na dzisiaj jest to, że cud, który zadecydował o beatyfikacji, był uzdrowieniem dziecka nienarodzonego - mówi Andrzej Anasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

- Aby mężczyźni byli jak biblijny Noe - apelował w homilii bp Solarczyk, odnosząc się do czytań mszalnych. Ordynariusz wskazał tutaj na rolę mężczyzny, jako tego, który pozwala się Bogu ocalić, i pracuje na rzecz ocalenia innych, a przede wszystkim rodziny. Ordynariusz wskazał na wielką wartość, jaką jest miłosierdzie, jedność i braterstwo.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Peregrynacja obejmie te parafie, w których działają Rycerze Kolumba oraz te, które zechcą przyjąć relikwie w swoich wspólnotach. - Relikwie będą nawiedzały najpierw parafie w naszej diecezji, gdzie są Rycerze Kolumba, a później te, do których zaproszą nas księża. Będą peregrynowały też na terenie północno-wschodniej części naszego kraju. W tym czasie będziemy chcieli propagować osobę i dzieła ks. McGivneya, bo jesteśmy przekonani, że to jest dzieło opatrzności - wyjaśnia ks. Lenartowicz.

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Rycerze Kolumba są największą na świecie międzynarodową organizacją katolicką o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Dziś w Polsce zakon skupia około 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.