Historie w torebkach zaklęte

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.02.2021 18:05

To tytuł nowej ekspozycji w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, którą można oglądać do końca czerwca.

O wystawie opowiadają kuratorki (od lewej): Katarzyna Jendrzejczyk i Ilona Pulnar-Ferdjani. O wystawie opowiadają kuratorki (od lewej): Katarzyna Jendrzejczyk i Ilona Pulnar-Ferdjani.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Kuratorkami wystawy są Ilona Pulnar-Ferdjani i Katarzyna Jendrzejczyk. Na wystawie można oglądać 300 torebek, gdzie najstarsza prezentowana torebka pochodzi z 1835 roku i znajduje się w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

- Zaprezentowane torebki są typu: pompadurki, reticule, torebki z dalekowschodnimi motywami z lat 20., gobelinowe, koralikowe, żakardowe, Art. Deco z płytek siatkowych i kolczugowe oraz cały szereg innych cieszących oko, pięknych, często ręcznie wykonanych wyrobów noszonych przez kobiety na przestrzeni ponad dwustu lat. Oprócz historycznych torebek europejskich prezentowane są również torebki z różnych stron świata: Afryki, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej.

Eksponaty pochodzą z: Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Dopełnieniem ekspozycji są stroje damskie adekwatne do czasu wykonania torebek oraz malarstwo z wizerunkami kobiecymi.

- Widzowie mogą podziwiać dzieła między innymi takich artystów jak: Alfons Karpiński, Józef Simmler Wojciech Weiss, Leopold Horowitz, Stanisław Bergman, Henryk Czarnecki, Stefan Żechowski - informuje Dagmara Gac, specjalista ds. PR i komunikacji radomskiego muzeum.

Wystawie towarzyszyć będzie 2. Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru pt. "Torby, torebki, kuferki podróżne, sakiewki... wokół historii, materii, formy, idei" organizowane przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu i Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane realizacje semestralne i dyplomowe: unikatowe kreacje torebek wykonane na zajęciach w uczelniach oraz także takie, które powstały w ramach współpracy z zakładami przemysłowymi. Konferencja odbędzie się 16 marca w muzeum.