Odpust ku czci św. Kazimierza

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.03.2021 15:33

Mszy św. w bazylice dedykowanej patronowi Radomia i diecezji przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Odpust ku czci św. Kazimierza W tym roku z uwagi na stan pandemii nie było ucałowania relikwii św. Kazimierza. Jednakże ordynariusz pobłogosławił nimi wszystkich uczestników uroczystości. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Razem z nim i gronem kapłanów Mszę św. celebrowali bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński. Uczestników uroczystości powitał ks. prał. Grzegorz Senderski, proboszcz parafii św. Kazimierza

- Stajemy z tą wielką ufnością i radością w naszej bazylice, przywołując wstawiennictwa i duchowej opieki św. Kazimierza. Dzień odpustu, dzień święta, dzień patronalny tak wyjątkowego świadka Bożej świętości uświadamia nam, że on jest naszym orędownikiem, przewodnikiem i tym, który dzisiaj nas, intencje nasze, naszej diecezji, naszego miasta przedstawia Bogu - powiedział na rozpoczęcie ordynariusz.

W homilii nawiązał do motywu kluczy pieczonych na św. Kazimierza, które przypominają o zamkniętych drzwiach radomskiej fary, przed którymi modlił się święty Królewicz: - Klucz, bez względu na to, czy wyrażony poprzez mistrzostwo cechu piekarniczego, czy w jakikolwiek inny sposób, kieruje nasze myśli do świątyni, do Najświętszego Sakramentu, do tej wyjątkowej tajemnicy trwania, przeżywania, rozważania, umacniania obecności i tych wszystkich darów, które Bóg wnosi w nasze życie. Ale może przede wszystkim jest wielkim wołaniem i prośbą do św. Kazimierza: Mamy świątynie. Nie musimy szukać kluczy, bo one są otwarte. Święty Kazimierzu, pozwól nam i spraw, aby te klucze, które są do naszej duszy, do naszego serca, aby one zawsze pasowały, aby zawsze otwierały nas na to wszystko, co Boże - powiedział.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Przed końcowym błogosławieństwem ordynariusz radomski dziękował za obecność i wzywał orędownictwa św. Kazimierza: - Niech św. Kazimierz poprzez swoje zaufanie i posłuszeństwo Bogu będzie orędownikiem osób konsekrowanych, nas, kapłanów, alumnów zdążających ku święceniom kapłańskim. Niech św. Kazimierz, ten, który tutaj, w Radomiu, ale nie tylko, był tak wyjątkowym świadkiem sprawowania władzy z mocą Bożego Ducha, będzie orędownikiem dla was, drogie osoby sprawujące władzę i samorządową, i na różnych innych szczeblach, tutaj, w Radomiu, i w innych miejscowościach naszej diecezji. Także dla was, pochodzących stąd i służących dobrem naszej ojczyźnie na tak wielu odpowiedzialnych stanowiskach, w parlamencie i rządzie. Dziękuję wam za obecność. Niech św. Kazimierz, tak szczególny orędownik spraw Boga w życiu codziennym, będzie wsparciem dla was, drodzy przedstawiciele Zakonu Grobu Bożego i Rycerzy Kolumba, dla wszystkich wspólnot, również młodzieży z pocztem sztandarowym. Dziękuję za waszą obecność. Niech św. Kazimierz was umacnia. Święty Kazimierz był radością rodziny, znakiem świętości, która wzrasta i promieniuje w rodzinie. Dziękuję wam, drodzy parafianie, wierni, za obecność, za modlitwę. Niech orędownictwo św. Kazimierza umacnia to, co jest darem miłości, dobroci i pokoju Boga w was i w waszych rodzinach. Niech Bóg nam błogosławi - mówił pasterz Kościoła radomskiego, który następnie poprowadził modlitwę Litanią do św. Kazimierza.

W tym roku z uwagi na stan pandemii nie było ucałowania relikwii św. Kazimierza. Jednakże ordynariusz pobłogosławił nimi wszystkich uczestników uroczystości.