Dziewięć miesięcy z Maryją

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 10.03.2021 09:39

Modlitwa jest najskuteczniejszym orężem w duchowej walce o pokój.

Homilię wygłosił ks. Mirosław Prasek. Homilię wygłosił ks. Mirosław Prasek.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W tym roku mija 100 lat od erygowania parafii pw. Opieki NMP w Radomiu. W związku z jubileuszem proboszcz ks. kan. Krzysztof Ćwiek i pracujący w parafii kapłani, pragną włączyć całą świątynię katedralną, parafię, wszystkich, którzy się tu gromadzą na modlitwie, do duchowego dzieła „Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju”. Symboliczne gwiazdy to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój.

W ostatnią niedzielę rozpoczęły się przygotowanie do tego wydarzenia, zaplanowanego na 14 listopada, pod hasłem „Dziewięć miesięcy z Maryją”, przy udziale członków stowarzyszenia Comunita Regina della Pace.

Misją stowarzyszenia jest apostolstwo modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz krzewienie inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju, na rzecz pojednania między ludźmi. Przygotowania rozpoczął filipin ks. Mirosław Prasek, asystent kościelny tego stowarzyszenia, który wygłosił okolicznościową homilię.

- Pomyślmy. Świątynia ponad wiek. Najpierw nazywana nowym kościołem, potem kościół mariacki, konkatedra, katedra. Matka kościołów w naszej diecezji, pod opieką Najświętszej Maryi Panny. Świątynia, która jest otwarta codziennie, gdzie można wejść strudzonym, poranionym i uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem w bocznej nawie, i Chrystusowi wylać wszystkie swoje zranienia, załamania, aby On swoja miłością nas uleczył - mówił ks. Prasek. 

Kapłan przypomniał, że w radomskiej katedrze od kilu lat trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. 12 lipca ubiegłego roku abp Wacław Depo podarował katedrze w Radomiu monstrancję w kształcie figury Maryi z księżycem u stóp. Proboszcz ks. K. Ćwiek wyraził pragnienie, aby radomska świątynia stałą się miejscem adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy o pokój, w ramach projektu Gwiazda w Płaszczu Matki Bożej, które realizuje stowarzyszenie Comunita Regina della Pace.

Dotychczas powstało już ponad trzydzieści takich miejsc - Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju, a są nimi m.in: kościół Ducha Świętego w Zielonej Górze, katedra św. Floriana w Warszawie, kościół Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, kościół Świętego Ducha w Warszawie, bazylika mniejsza Matki Bożej Królowej Polski w Gdyni, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku, kościół św. Rodziny w Bydgoszczy, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Białych Morzach czy sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

- Tu, w katedrze, ma znowu zabłysnąć Gwiazda na Płaszczu Matki Bożej, aby tę modlitwę już istniejącą włączyć w strumień modlitwy ludzi, którzy w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i na świecie łączą się, aby modlić się o pokój w swoim sercu, o pokój w rodzinach na całym świecie.  Chcemy przez najbliższych 9 miesięcy przygotować się do tego wydarzenia, aby 100-lecie parafii było wymownym znakiem obecności Matki Bożej, która kieruje człowieka do swojego Syna, jedynego Odkupiciela. Chcemy zwrócić się do Pana i Stwórcy, który powołał poprzez niepokalane poczęcie Dziewicę Maryję, aby Ona, jak czyste naczynie, dała nam Zbawiciela, który gładzi grzechy świata - mówił ks. Prasek.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Piotr Pajestka, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Comunita Regina della Pace. Stowarzyszenie powstało w 2008 roku w Radomiu, a jako cel przyjęło apostolstwo modlitewne adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

- Maryja jest naszą inspiracją i naszą patronką. Z wielką radością przyjęliśmy deklarację proboszcza i tutejszych duszpasterzy, że radomska katedra chce włączyć się w tę inicjatywę - być takim szczególnym miejscem modlitwy o pokój. To pokój, obok miłosierdzia, Jezus wskazał, jako coś, co nas chrześcijan powinno charakteryzować, czym powinniśmy się nawet wyróżniać w społeczeństwie, czy w świecie - podkreślał P. Pajestka. Zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu i powierzania Bogu wszystkiego, co nas boli.

- Modląc się o pokój, modlimy się przede wszystkim o ten dar dla nas, ale i o ten pokój w wymiarze szerszym, społecznym, międzynarodowym. W tych modlitwach o pokój otoczmy tych, którzy w sposób szczególny są odpowiedzialni za jego budowanie. Pamiętajmy o politykach, organizacjach międzynarodowych, humanitarnych, ale też w sposób szczególny o tych, którzy cierpią w wyniku wojen, prześladowań, którzy może utracili dobytek całego życia, najbliższych. […] Niech ta adoracja Najświętszego Sakramentu w katedrze sprzyja temu, abyśmy tu, poprzez modlitwę, poprzez spotkanie z Jezusem, stawali się ludźmi pokoju. Tą modlitwą o pokój wspierali tych, którzy są w sposób szczególny gdzieś w świecie doświadczani z powodu wojen i prześladowań - powiedział.

Piotr Pajestka, wiceprezes stowarzyszenia Comunita Regina della Pace.   Piotr Pajestka, wiceprezes stowarzyszenia Comunita Regina della Pace.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość