Wigilia Zesłania Ducha Świętego w radomskiej katedrze

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.05.2021 00:48

Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św., po której przedstawiciele ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych rozpoczęli czuwanie przed Zielonymi Świątkami.

Mszy św. na rozpoczęcie czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego przewodniczył bp Marek Solarczyk. Mszy św. na rozpoczęcie czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego przewodniczył bp Marek Solarczyk.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jak podkreśla ks. Sławomir Płusa, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Radomskiej, to już tradycja szeregu lat, że w wieczór przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego radomska katedra jest miejscem modlitewnego czuwania.

- Na tę wyjątkową Mszę św. przygotowaliśmy pełną asystę liturgiczną, w której biorą udział członkowie Duszpasterstwa Akademickiego - mówi student Maciej Rutkowski.

Jest to także dzień, który poprzedza rozpoczęcie kolejnego Tygodnia Ewangelizacyjnego. - Warto włączyć się w to, co zostało przygotowane na tegoroczny tydzień. Są to wydarzenia dla ducha, jak adoracje, ale także dużo dla ciała. Są wyprawy rowerowe, możliwość gry w piłkę z dziećmi z ul Marii Gajl. Każdy może znaleźć coś dla siebie. To dni, które jakoś nawiązują do tego, o czym piszą Dzieje Apostolskie. Czytamy tam, że w wieczerniku, w Dniu Pięćdziesiątnicy, gdy Duch Święty zstąpił na apostołów, już nikt się nie bał i potem z wyjątkiem św. Jana wszyscy apostołowie zostali męczennikami. Myślę, że ten dzień jest skierowany do nas. To apel do nas, żebyśmy się nie bali i z odwagą świadczyli o Chrystusie. Niech Duch Święty nas napełnia, żebyśmy byli prawdziwi i konsekwentni w tym, co robimy i w całym naszym życiu - mówi Marcin Hernik z Duszpasterstwa Akademickiego.

Program IX Tygodnia Ewangelizacyjnego tutaj.

Na rozpoczęcie Mszy św. i czuwania przed Zielonymi Świątkami bp Marek Solarczyk powiedział: - Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego to ten czas, w którym wyraża się nasze pragnienie i tęsknota za tym, aby objawiła się moc Bożego życia, aby wypełnił się w życiu każdego ten wyjątkowy dar ofiarowany przez Boga w mocy Jego Ducha. Niech ta intencja towarzyszy nam. Niech wypełnia nasze serce, ale niech będzie też wielkim wołaniem, tak jak w 1979 i 1991 roku czynił to św. Jan Paweł II, wołając, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze ziemi, tej ziemi i oblicze każdego człowieka, naszej ojczyzny, Europy, świata, naszej diecezji.

Liturgia czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest jednym z niewielu dni w roku liturgicznym, gdy czytania mszalne, a więc stół Słowa Bożego jest obficiej zastawiony. Czytano cztery fragmenty ze Starego Testamentu i perykopę z Listu do Rzymian, przeplatane śpiewami poetyckich tekstów biblijnych. I dopiero potem odczytano fragment Ewangelii.

W homilii bp Marek odniósł się do każdego z czytanych tekstów oraz do biblijnych śpiewów. Ordynariusz połączył wysłuchane teksty z siedmioma darami Ducha Świętego. Nawiązując do czytania z Księgi Rodzaju wskazał na dar mądrości. Odwołując się do wysłuchanego fragmentu z Księgi Wyjścia, mówił o darach rozumu i rady. Wracając do perykopy z Księgi Ezechiela, mówił o darze męstwa. Czytanie z Księgi proroka Joela było odwołaniem do daru wiedzy. Z kolei List do Rzymian stał się podstawą do refleksji o darze pobożności. Natomiast fragment Ewangelii wg św. Jana stał się podstawą refleksji o darze bojaźni Bożej.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Po Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie.